Материалът е част от Кампанията „(Пре)Регистрация на НПО: Как да се справяме по-добре с Регистъра на ЮЛНЦ?“, посветена на регистърната реформа за ЮЛНЦ. Включва поредица от разяснителни материали и събития, които да са в полза на гражданските организации при подготовката, оформянето и подаването на документи за регистрация, пререгистрация, вписване на промени и обявяване на актове в Регистъра на ЮЛНЦ към Агенция по вписванията. След промените в ЗЮЛНЦ от 18.12.2020 г. актуалният краен срок за пререгистрация на НПО е до 31.12.2022 г.
Клонът на всяко юридическо лице с нестопанска цел (ЮЛНЦ) – на сдружение, на фондация или на читалище - се учредява на основание Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ). Клонът не е самостоятелно юридическо лице, а част от организацията-майка, и се легитимира с вписването му в публичния Регистър на юридическите лица с нестопанска цел (Регистъра на ЮЛНЦ), воден от Агенция по вписванията. Процедурата за регистрация на клон се извършва по реда на Закона за Търговския регистър и Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ).
Задължителните документи, които трябва да приложите при регистрацията на клона в Регистъра на ЮЛНЦ, са описани в чл. 36 от Наредба № 1 от 14 февруари 2007 за водене, съхраняване и достъп до Търговския регистър и Регистъра на ЮЛНЦ (Наредбата) и чл. 13 от ЗТРРЮЛНЦ.
РЕГИСТРАЦИЯ НА КЛОН НА ЮЛНЦ – НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ
Стъпка 1: При откриването на клона на сдружението / на фондацията / на читалището подготвяте следния задължителен комплект от документи:
ВАЖНО! Документите, които се прилагат към заявлението, могат се представят в оригинал, като заверено от заявителя копие или като нотариално заверено копие.
Виж тук:
Какви са таксите на Регистъра на ЮЛНЦ и как се плащат?
Стъпка 2: Заявление Б2 (по образец) за вписване на обстоятелства относно клон – попълвате полетата с основната информация за клона:
И САМО ако заявлението се подава на гише от пълномощник:
ВНИМАНИЕ! Ако Заявление Б2 се подава на гише в Регистъра на ЮЛНЦ от лице, което не представлява клона, но има писмено пълномощно за това, то Заявлението трябва да се подпише от законния представляващ пред нотариус за нотариална заверка на подписа. В този случай пълномощното не трябва да е с нотариална заверка. Заедно с пълномощното към Заявлението се прилага и Декларация, че заявлението и приложените към него документи са представени от заявителя, която се подписва от пълномощника.
ВНИМАНИЕ! Ако регистрацията се извършва по електронен път, то Заявление Б2 може да се подаде само с електронния подпис на заявителя – законен представляващ - или на адвоката с изричното пълномощно.
Стъпка 3: Намирате къде се намира най-близкият до Вас Търговски регистър и Регистър на ЮЛНЦ или влизате в сайта на Регистъра – portal.registryagency.bg/commercial-register - и с електронен подпис подавате комплекта документи за регистрация на сдружението.
Виж тук:
Как се подават документи в Регистъра на ЮЛНЦ?
Стъпка 4: От сайта на Регистъра на ЮЛНЦ, секция „Справки“ регулярно проверявате „По входящ номер на заявление“ за регистрацията на клона. Когато бъде регистрирана в Агенция по впиванията, организацията ще има създадена отделна партида с ЕИК номер.
Виж тук:
Получихме Указания от Регистъра на ЮЛНЦ – какво да правим?
Получихме Отказ от Регистъра на ЮЛНЦ – какво следва?
Как се обявява действителният собственик на ЮЛНЦ?
Повече информация ще намерите в публикацията
„Закон за юридическите лица с нестопанска цел. Въпроси и отговори“.
Надяваме се, че този материал беше полезен за Вас.
Ако имате допълнителни въпроси, може да ни пишете на info@bcnl.org или да ни се обадите на (+359) 88 903 66 31.