Няма задължения за ЮЛНЦ при въвеждането на еврото в България

Българският център за нестопанско право (БЦНП) изпрати до Министерство на финансите, Агенция по вписванията и НАП становище относно приложението на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ) към юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ). Становището се налага защото в ЗВЕРБ няма изрична уредба относно ЮЛНЦ, което означава, че следва по тълкувателен път да се изведе кои разпоредби, относими към търговците, са приложими по аналогия за ЮЛНЦ и кои – не.

В становището аргументираме, че чл. 32 от ЗВЕРБ, който урежда изменението и обявяването на документи на търговски дружества, не е приложим за ЮЛНЦ. За разлика от търговските дружества, които имат капитал с гаранционна и разпределяща права и задължения функция, ЮЛНЦ разполагат с учредителни дарения или първоначални имуществени вноски, които не изпълняват подобни функции. Поради това ЮЛНЦ не са задължени да обявяват или променят учредителни актове в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (РЮЛНЦ) във връзка с превалутирането.

Противното твърдение, че ЮЛНЦ също са длъжни като търговците да обявяват актуализирани учредителни актове/устави с превалутирани стойности учредителни дарения/първоначални имуществени вноски не може да се обоснове с аргументи за защита на оборота, защита правата на съдружниците или третите лица. Затова и такова тълкувание би представлявало налагане на необоснована административна тежест засягаща правото на сдружаване, която не би могла да премине тестовете за необходимост и пропорционалност (чл. 11, ал. 2 ЕКПЧ).

От друга страна Агенцията по вписванията следва служебно да превалутира вписаните в РЮЛНЦ стойности на първоначални имуществени вноски или учредителни дарения. Тази мярка е в съответствие с принципите на ефективност, прозрачност и автоматично превалутиране, заложени в закона, и не налага допълнителна административна тежест на ЮЛНЦ.

Вижте подробната ни аргументация в становището тук.