Ресурси

Разберете повече за нашата мисия и екип в "Кои сме ние", нашите инициативи и проекти в "Какво правим", и как да се свържете с нас в "Контакти".

Регистрация

ПРОВЕЖДАНЕ НА ОНЛАЙН ЗАСЕДАНИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ

Мерките при COVID 19 ни научиха на много неща, едно от които, че можем да се срещаме и онлайн, да водим разговор, да провеждаме оперативки, дори да правим семинари и обучения. Дигиталният свят беше гостоприемен към нас тогава, когато във физическия бяхме ограничени от дистанция и изолация.

Научи повече

Могат ли директори/управители на фондации и сдружения да сключват договор за управление и контрол?

В началото на тази година колеги се обърнаха към нас с казус: законният представляващ на юридическо лице с нестопанска цел (ЮЛНЦ) може ли да бъде назначен на договор за управление и контрол (договор за възлагане на управлението), т.нар. ДУК? Въпросът касае не едно ЮЛНЦ в България, ангажирало своя представляващ чрез такъв вид договор. Български център […]

Научи повече

Отговори на дискусионни въпроси от практиката на Регистъра на ЮЛНЦ

Материалът е изготвен въз основа на предварително подбрани въпроси от практиката по регистрация и вписване на промени в Регистъра на ЮЛНЦ към Агенция по вписванията

Научи повече

ВЪПРОСИ НА ПРИНУДИТЛНОТО ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ

Законът допуска принудително прекратяване на юридическо лице с нестопанска цел от окръжния съд по седалището му, когато то не е учредено по законния ред или пък извършва дейност, която противоречи на закона (чл.13, ал.1, т.3, б. “а“ и „б“ от Закона за юридическите лица с нестопанска цел). И в двата случая окръжният съд следва да съобрази някакво противоречие със закон и това изисква да се изясни какво точно има предвид законодателят, когато говори за „закон“ и „законен ред“.

Научи повече

УЧРЕДЯВАНЕ НА ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ ОТ ОРГАНИТЕ НА ДЪРЖАВНА ВЛАСТ И ОБЩИНИТЕ

Законът за юридическите лица с нестопанска цел допуска техни учредители да бъдат както физически лица, така и юридически лица. Няма значение дали става въпрос за сдружения и фондации, които са били определени за осъществяване на дейност в обществена или в частна полза[1]. Доколкото законът говори изобщо за юридически лица, следва изводът, че за всеки един отделен вид юридическо лице може да бъде учредител на сдружение или фондация.

Научи повече

ПРАВНА УРЕДБА НА СДРУЖЕНИЯТА И ФОНДАЦИИТЕ В БЪЛГАРИЯ (1944-1989 Г.)

След 1944 г у нас започва процес на национализация на учредените в предходните десетилетия сдружения и фондации. Тя е резултат от наложената тогава идея, че държавата е тази, която следва да дирижира всички сфери на живота и затова трябва да концентрира целия ресурс, който пряко или косвено е бил предвиден за постигането на една или друга нестопанска цел. Началото е поставено с емитирането на „Заем на свободата“, чиято цел била да се покрият извънредните разходи на държавата.

Научи повече

ПРАВНА УРЕДБА НА СДРУЖЕНИЯТА И ФОНДАЦИИТЕ В БЪЛГАРИЯ (1878-1944 Г.)

Правото на свободно сдружаване у нас за първи път се признава и установява с приемането на Търновската конституция от 1879 г. Според чл.83 „Българскитѣ граждане иматъ право да съставляватъ дружества безъ всѣкакво предварително разрѣшение, стига само цѣльта и средствата на тия дружества да не принасятъ вреда на държавний и общественъ порядъка, на религията и добритѣ нрави“.

Научи повече

Как се заличава ЮЛНЦ? – стъпка по стъпка

След като сте предприели действия за прекратяване на организацията Ви и е изтекъл срокът за ликвидация (не по-малко от 6 месеца от датата на обявяване на поканата до кредиторите) е време да преминете към следващия етап – нейното заличаване от Регистъра на ЮЛНЦ.

Научи повече

Как се прекратява и ликвидира ЮЛНЦ? – стъпка по стъпка

Ако поради една или друга причина сте решили окончателно да прекратите дейността на Вашата организация, то в този случай следва да предприемете действия по нейното ликвидиране и заличаване.

Научи повече

Как се обявяват промени в актове на НПО в Регистъра на ЮЛНЦ?

На обявяване в Регистъра на ЮЛНЦ подлежат 4 основни типа документи. Когато промените са свързани с вътрешно-устройствени правила на Устава или Учредителния акт, актуалният Устав или Учредителен акт се заявява за публикуване по партидата на организацията.

Научи повече
Skip to content