Кандидатите за омбудсман на граждански изпит

На 2 април от 17:30 ч. в Аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, както и онлайн, ще се проведе граждански дебат на кандидатите за национален омбудсман. Може да се регистрирате ТУК.
Инициативата е организирана от широк кръг неправителствени организации, сред които и Българският център за нестопанско право (БЦНП). Събитието цели да постави в центъра на вниманието обществения интерес при избора на следващия защитник на правата на гражданите.
Напомняме, че при предходния избор на омбудсман имаше само един кандидат. Затова сега е моментът да пречупим порочната практика на предупределени избори и да изискваме от народните представители да изберат най-подготвения според нас кандидат. За да сформираме мнение за кандитатите обаче, трябва да ги чуем, да ги питаме важните за нас върпоси и да разберем от първо лице за какво се застъпват и за какво ще се борят, ако бъдат избрани.
Дебатът е с отворена покана към кандидатите да представят визията си за институцията на омбудсмана и да отговарят на въпроси от граждани и граждански организации. Потвърдено е вече участието на трима кандидати от общо шест – Димитър Маргаритов, Велислава Делчева и Мая Манолова. Интересното е, че петима са издигнати от неправителствени организации. Това показва, че възможността гражданският сектор да участва активно в номинационния процес не остава само на хартия, а се реализира на практика.
Общественият интерес и ролята на омбудсмана
Омбудсманът е институция, която съчетава в себе си защитата на индивидуалните права с отстояване на обществения интерес. Постът привлича голямо обществено и политическо внимание, не само заради възможността титулярът му да бъде номиниран за служебен премиер, но и защото това е най-достъпният за гражданите начин да искат сезиране на конституционния съд. Все по-голям брой граждани разчитат на омбудсмана за защита на своите права, което поставя висока летва пред бъдещия носител на длъжността.
Приоритети, които се пресичат
В концепциите на кандидатите се забелязва силно сходство – почти всички се ангажират с реформи, насочени към уязвими групи, подобряване на потребителските права и въвеждането на структурни промени в работата на институцията. Двама от кандидатите обръщат специално внимание на последиците от прехода към еврото – тема, която е важна за всички граждани.
Мая Манолова акцентира върху работа на терен и конкретни законодателни инициативи, включително създаване на позиция за детски омбудсман. Джема Грозданова предлага създаване на специализирана дирекция, посветена на евровъпроси, както и законодателни реформи в полза на гражданите, включително в сферата на психиатричните услуги. Велислава Делчева насочва вниманието си към децата в риск, образователните и здравните нужди на децата с увреждания, както и необходимостта от закон за личния фалит.
Димитър Маргаритов подчертава необходимостта от институционален диалог, по-добър достъп до образование и интеграция на млади хора с увреждания, както и законови стъпки за защита на потребителите. Антон Станков предлага правото на жалба пред омбудсмана да бъде разширено и за юридически лица, както и бюджетна реформа за гарантиране на независимостта на институцията. Мария Матева акцентира върху дигитализацията, ориентираността към потребителя и възстановяването на доверието в държавните институции.
Гражданите – активен участник в избора
Организирането на публичен дебат между кандидатите за омбудсман е стъпка напред в усилията за повече прозрачност и гражданско участие в управлението. То предоставя платформа, в която гласът на гражданите е не просто чут, а е двигател в процеса на вземане на решения.
Съорганизатори на събитието, освен БЦНП, са още Национален младежки форум, Форум гражданско участие, Фондация „За доброто“, Българският хелзинкски комитет, Амнести Интернешънъл България, Български институт за правни инициативи, Възможности без граници, Фондация „За нашите деца“, Младежка ЛГБТ организация „Действие“, Асоциация „Прозрачност без граници“ и Сошъл Фючър (JAMBA).
Българският център за нестопанско право призовава всички заинтересовани граждани да се включат и да упражнят правото си на участие в демократичен процес, който има пряко отражение върху тяхното настояще и бъдеще.