Над 90 представители на академичната общност, съдии и държавни институции взеха участие в правен семинар

Лекторите, които поканихме на събитието са експерти по темата от цял свят – САЩ, Ирландия, Канада, Унгария, България. Също така се постарахме да представим гледните точки спрямо подкрепеното вземане на решения като алтернатива на запрещението на различни професионални групи – преподаватели по право, адвокати, съдии, хора, ангажирани в национални реформи на законодателствата в тази област.

 

По време на семинара, присъстващите изложиха аргументи относно ролята на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания и представената в чл. 12 нова концепция за дееспособността на хората с увреждания, както и възможностите за пряко приложение на разпоредбите на Конвенцията от българските съдилища. Обмениха се мнения относно плюсовете и минусите на двата подхода по отношение на личното упражняване на човешки права – подхода на овластяване и създаване на механизми за подкрепа с оглед упражняването на права и действащия в момента подход на опека, при който волята на „не можещия“ човек с увреждане се замества от волята на друг „можеш“ човек без увреждане.

Първата част от семинара бе и пряко излъчвана на NGOBGLive на страницата www.ngobg.info

 

Български центар за нестопанско право, заедно с Глобална инициатива в психиатрията – София, БАЛИЗ И НОППЗУ инициирахме кампания за подкрепено вземане на решения, чиято цел е  набиране на обществена подкрепа за реформа в българското законодателство относно запрещетнието, настойничеството и попечителстото. Можете да станете част от нашата Кампания, както и да получите повече информация по темата тук.