Според действащия Закон за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) юридическите лица с нестопанска цел са задължени да спазват определени мерки, чрез които да се намали рискът дейността им да бъде използвана за изпиране на пари или финансиране на тероризъм.
Вижте тук в резюме какви са основните задължения на ЮЛНЦ по ЗМИП.
Приемането на Вътрешни правила и изготвянето на собствена оценка на риска са едни от мерките, предвидени в закона. В този материал разясняваме кои ЮЛНЦ, какво и в какви срокове следва да предприемат, за да изпълнят тези си задължения.
От 10 до 31 август ще проведем 4 обучителни уебинара по темата – ЗАПИШЕТЕ СЕ ТУК.
!Важно: Преди да пристъпите към изготвяне на оценка на риска и приемането вътрешните правила, следва да определите кое ще е ръководното лице в организацията, което ще е отговорно за контрола по спазването на задълженията по ЗМИП и вътрешните правила. Това може да е управляващия и представляващия или друго лице с ръководни функции в организацията, определено от представляващия. В 7-дневен срок от приемането на акта, с който се определя ръководното лице, се изпраща Уведомление по образец към ДАНС с контактите на това лице. Уведомлението следва да е подписано и сканирано, като може да бъде изпратено по имейл на: vatreshni_pravilaFID@dans.bg. Ако предпочитате, можете да ги изпращате и по пощата с обратна разписка на адрес: гр. София 1407, бул. "Черни връх" No 45, Дирекция Финансово разузнаване. Такова уведомление дължите и при промяна на ръководното лице.
Ако е сред посочените по-горе две категории ЮЛНЦ (и не попада в някои от останалите категории задължени лица по ЗМИП), организацията следва да изготви собствена оценка на риска.
За да изготви тази оценка, ЮЛНЦ следва да се ръководи от методологията и критерии за оценка на риска, публикувани от Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС).
Какво е оценка на риска?
Това е инструмент, който помага на ЮЛНЦ да установи, разбере и оцени дали и какъв е рискът дейността му да бъде използвана за изпиране на пари (ИП) или финансиране на тероризъм (ФТ).
Какви са критериите за оценка на риска?
Оценката на риска включва анализ спрямо следните пет показателя:
Какви са стъпките за изготвяне на оценка на риска?
Оценка на риска включва четири етапа:
Етап 1: Анализ на организационната структура на ЮЛНЦ, в частност на собствеността и управлението на ЮЛНЦ и предмета му на дейност (Цел: посочване на основните данни)
ЮЛНЦ следва да попълни празните полета в Етап 1 - виж стр. 5 от документа, публикуван на интернет страницата на ДАНС
Етап 2: Анализ на дейността с оглед източниците на риска (Цел: идентифициране на риска)
ЮЛНЦ Извършва преглед на две основни категории:
Виж стр. 6 от документа, публикуван на интернет страницата на ДАНС
Етап 3: Определяне на рисковите фактори, които са относими към дейността на ЮЛНЦ (Цел: анализ на риска)
Измежду изброените примерни рискови фактори ЮЛНЦ преценява кои от тях са относими спрямо видовете приходи и разходи, които прави организацията (очертани в Етап 2). При тази преценка се взема предвид и спрямо какъв обем от приходите/разходите на организацията се отнасят определените рискови фактори.
Рисковите фактори са в следните категории:
Виж стр. 6 – 9 от документа, публикуван на интернет страницата на ДАНС
Етап 4: Оценка на риска с оглед на степента на засягане и вероятността да настъпи (Цел: оценка на риска)
ЮЛНЦ прави преценка за всеки от идентифицираните рискови фактори (от Етап 3):
Тази преценка се прави чрез използване на матрица, в която се наслагва всеки от идентифицираните рискови фактори. Преценява се доколко този рисков фактор засяга обема на дейността на организацията и каква е вероятността този риск да настъпи. Чрез отбелязване на знак (Х, V) в полето, където редът (степента на засягане) и колоната (вероятността за настъпване) съвпадат, се определя нивото на риск за определената дейност, спрямо която ЮЛНЦ е отнесло този рисков фактор при анализа на дейността си (Етап 3).
Виж стр. 9 – 11 от документа, публикуван на интернет страницата на ДАНС
В резултат на тази оценка, ЮЛНЦ ще идентифицира ниско ниво на риск (зелено); средно ниво на риск (жълто); високо ниво на риск (червено).
Какво следва да направи ЮЛНЦ след оценката на риска?
Определеното ниво на риска предполага предприемането на съответни подходящи мерки за намаляването му.
ЮЛНЦ следва да посочи какви мерки ще предприеме спрямо извършването на конкретната дейност, за която е идентифициран риска, за да бъде той съответно намален.
Виж стр. 12 – 13 от документа, публикуван на интернет страницата на ДАНС
Тази част от оценката на риска допълва Вътрешните правила, които организацията следва да приеме след изготвянето ѝ.
Ако ЮЛНЦ има годишен оборот над 20 000 лева за предходната година или прецени, че е налице опасност за използване на дейността му за изпиране на пари или финансиране на тероризма, е необходимо да изготви собствена оценка на риска, като:
*Документът по т.3ЮЛНЦ следва да приемат Вътрешни правила, които съответстват на публикуваните от Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) примерни такива. Те се допълват с данни за:
Вътрешните правила включват следните части:
Ако ЮЛНЦ не приеме Вътрешни правила след изготвена оценка на риска на дейността му, в случай че е имало задължението да го направи, то Директорът на дирекция "Финансово разузнаване" на ДАНС ще му даде задължителни указания за предприемане на допълнителни действия, а при неизпълнението им ще последва имуществена санкция.
Този материал е част от серията "Правни новини за НПО" на НПО Портала.