Уау, какъв фестивален ден! Стотици усмихнати лица навсякъде около нас, десетки активности за креативен активизъм и мощна гражданска енергия, която разтресе целия Южен парк. Преживяхме всичко това през изминалата събота, на 31 август, на дългоочаквания ни Фестивал за изкуство и права ГРАЖДАНСКИ БУДИЛНИК!
За четвърта година Български център за нестопанско право поставихме правата на сцената с много цвят, много настроение и много емоции, свързани в общата кауза – да бъдем будни по отношение на гражданските си свободи и да знаем как да ги защитаваме.
От ранни зори Българското национално радио, медиен партньор на Фестивала, излъчи предаването „Радио кафе“ от мястото на събитията. От ефира на изнесеното студио на Радио-София разказахме за всички предстоящи активности в програмата и за символиката на колаборацията ни с Реките на София.
Близо 300 деца се впуснаха в предизвикателството на играта „Будното петле“, за да научат повече за правата си, докато се забавляват. Този път те имаха и специалната задача да довършват сами историите, в които да решат как биха ползвали силата на сдружаването, свободата на словото и мирния протест.
С вълнение и любопитство малчуганите оставаха с часове в читателския кът на Книговище и Вижте, за да се потопят в света на книгите. Четенето се превръщаше в игра, а играта в полезни знания за развиване на общата култура, гражданската грамотност и критичното мислене.
Заедно с фондация „По-диви Родопи“ малки и пораснали активисти разпознаваха стъпките на дивите животни, разговаряха за биоразнообразието в Родопите и за това как могат да допринесат към неговото опазване. А в интерактивната играта на Климатична фреска проследяваха пътя на човешките действия, които влияят на промените в климата, и възможните решения на екологичния проблем.
Правни експерти на БЦНП „превеждаха“ сложните закони на човешки език. По увлекателен начин, демонстрираха как гражданите могат да подават сигнали и становища към институциите, как да упражняват правото си на мирен протест и да го защитават. Опашатите приатели пък си намериха своите "адвокати за един ден" и счупиха всички градски митове и легенди за безстопанствените животни.
Артистите на Граждански Будилник предложиха нетрадиционни ателиета за социално ангажирано изкуство. През целия ден малките активисти създаваха анимация с природозащитни сюжети, водени от художник-аниматора Таня Божинова.
В акцията за рисуването на протестърски плакати с послания за чист въздух и опазване на природата съдействаше художникът Георги Георгиев-Аршата.
Любителите на визуалното изкуство разговаряха за документалната фотография и процеса на подбор на снимки с Денислав Стойчев, който влезе в ролята и на фотограф на Фестивала.
Изключителен интерес предизвика и работилницата за цианотипия, водена от визуалния артист Стефан Каменов. С огромно нетърпение гостите на събитието очакваха да се потопят в този, направо бихме го нарекли „магичен“ процес на създаване на фотографски изображения без камера. А техните шедьоври в синьо напомниха защо е толкова важно за всички нас да опазваме природните дадености на градската среда.
И така неусетно настъпи най-вълнуващият момент от фестивалната програма – церемонията по награждаване на авторите в конкурса „Граждански Будилник“ 2024. Срещата с всички наши талантливи артисти, партньори и съмишленици беше не само зареждаща, но и изключително обнадеждаваща. Това, което видяхме от сцената, е, че гражданският активизъм е жив, а стремежът към правова държава и защитена природа – споделен. С вярата, че всички ние сме строителите на съвременна България и от нашата активност зависи промяната, която искаме да постигнем.
Специално послание за гражданската енергия като най-важната, от която имаме нужда, за да зареждаме социалните батерии и да се движим напред като обществото, отправи Боян Кутевски, представител на нашите партньори от Монбат.
Гордеем се, че тази вечер наградихме 19 невероятно талантливи и вдъхновяващи артисти на Граждански будилник, които смело се застъпиха за правото ни да живеем в чиста и здравословна околна среда.
Ето и техните имена:
Визуалните творби бяха оценени и класирани от жури в състав: Надежда Павлова, Мирослав Маринов и Александър Николов, с участието на експерти в природозащитната сфера: Румяна Иванова и Рада Бонева.
Отличията бяха връчени от Мая Клевцова, Маркетинг мениджър на Аксенчър България:
Първо място: Илиян Милушев за фотографската серия „Съжителство“
Второ място: Николай Шабарков за фотографската серия „Нашето пластмасово море“
Трето място: Ваня Иванова Тонова за фотографията „Промяната навън започва отвътре“
Почетно отличие: Надежда Кисова за фотографията „Нов живот“
Почетно отличие: Мирослава Дачева за фотографията „Всички животинки се нуждаят от нашата подкрепа“
Почетно отличие: Пламен Берчев за фотографията „Заедно за хубави паркове и щастливи пчели“
Награда на публиката: Михаела Димитрова за фотографията „Есенно“
Творбите бяха оценени и класирани от жури в състав: Зорница Христова, Стефан Иванов и Людмил Илиев, подкрепени от експерти в природозащитната сфера: Румяна Иванова и Рада Бонева.
Наградите връчи Екатерина Ангелова, експерт „Оценка на проекти“ във Фондация „Америка за България“:
Първо място: Райън З. за разказа „На изток, природен дом под заплаха“
Второ място: Свилена Велчева-Ганева за публицистичния текст „Десетки дървета изгоряха „случайно“ на варненската ул. „Зеленика“, за да разчистят строителен терен“
Трето място и „Награда на публиката“: Анжелика Иванова за разказа „Засаждане на любов“
Почетно отличие: Анелия Джевизова за разказа „Животът на една бутилка“
Почетно отличие: Анна Димитрова за триптиха „Град и природа: Зелено, Пролетно, Мечтателно“
Почетно отличие: Таня Божинова за поетичния текст „Парен Хищник“
Произведенията бяха оценени и класирани от жури в състав: Велина Мавродинова, Розалина Буркова и Весела Данчева, с консултативния глас на експерти в природозащитната сфера: Румяна Иванова и Рада Бонева.
Отличията бяха връчени от дългогодишният съмишленик и приятел на БЦНП - Моника Димитрова-Ковачка:
Първо място: Нели Иванова за илюстрацията „Градът и неговите зелени одежди“
Второ място: Валентин Георгиев за серията илюстрации „Да спасим градската природа“
Трето място: Таня Божинова за илюстрацията „Мир“
Почетно отличие: Карина Добрева за серията илюстрации „Зеления Град за Детето“
Почетно отличие: Георгий Шишкин за илюстрацията Artificial Genie
Почетно отличие: Преслава Цветанова за серията илюстрации „Колективна трансформация - Силата е в нас“
Награда на публиката: Гергана Петрова за илюстрацията „Балкон с гледка“
Авторите на творбите, избрани на първите три места от професионалното жури във всяка категория, получиха допълнителен стимул от наградния фонд на конкурса:
За „Първо място“: 700 лв.
За „Второ място: 550 лв.
За „Трето място: 400 лв.
Общият награден фонд бе осигурен благодарение на щедрата подкрепа на всички дарители, които се превърнаха в Будители на Зелената кауза в дарителската кампания на БЦНП.
За каузата успяхме да наберем заедно общо 13 101 лв. Освен за наградния фонд, средствата допринесоха и за цялостна организация на Фестивала.
Изложбата "Активизъм в действие: Силата да спасим градската прирда" с творбите, отличени от професионалното жури, може да разгледате до 5 септември 2024 пред Лятна сцена „KINO & BAR CABANA“ в парковото пространство НДК в София. А след това и онлайн на сайта на БЦНП.
С мощен барабанен звук, обединени в няколко кръга, създадохме най-звучния ритъм на гражданското сдружаване с дръм съркъла, воден от мастърите на барабаните DizzyGrooves и BunnyVerse. Края на фестивалната програма поставихме с демонстрация по капоейра като символ на безкрайния човешки стремеж към свобода. В света на това бойно изкуство, съчетаващо музика, акробатика, бой, култура и философия за живот, ни потопиха инструкторите Иглика Радилова и Нестор Динолов от школа Сиара.
Безкрайно сме благодарни на всички наши страхотни дарители, партньори и съмишленици, с помощта на които продължаваме с още по-голям хъс да защитаваме гражданските свободи по креативен начин и да пазим средата чиста. Признателни сме за грижата и чисто човешката подкрепа на партньорите ни от Фондация „Америка за България“, Аксенчър България, Монбат, Столична община, Българското национално радио.
Специално благодарим и на нашите приятели от Реките на града и Колективът за колаборацията да мултиплицираме гражданска енергия в името на общия ни дом – природата.
______________
Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“. Фестивалът е подкрепен от Лятна програма на Столична община и е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Наши партньори в реализирането на инициативата са Аксенчър България, Монбат, Реките на града и Колективът.
С медийното партньорство на Българското национално радио.