Специалният докладчик по правата на мирни събрания и сдружаване, Специалният докладчик по ситуацията на защитниците на правата на човека и Независимият експерт по защита от насилие и дискриминация основани на сексуална ориентация и полова идентичност изпратиха общо писмо към българското правителство по повод внесения от група народни представители Законопроект за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Законопроектът предвижда:
Също така, делегитимирането на дейности, свързани със защита на правата на човека (изпълнявани най-често от неправителствени организации), свързано с източниците на средства, е осъдено от Съвета на ООН по правата на човека с Резолюция 22/6.
Обърнато е и внимание, че унгарски закон от 2017 г., предвиждащ подобни мерки, бе обявен за дискриминационен от Съдът на Европейския съюз през юни тази година.
Снимка: Mat Reding, Unsplash
Според изразеното становище не е ясно как подобни промени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел биха могли да постигнат твърдяната си цел – осигуряване на прозрачност по отношение дейността на неправителствените организации. Към момента всички ЮЛНЦ в обществена полза се отчитат пред НАП, Националния статистически институт и публикуват годишен финансов отчет и доклад за дейността си в Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ. В тази връзка допълнителната административна тежест по отношение само на организациите, получаващи средства от чужда държава или чуждестранно физическо или юридическо лице, са не само дискриминативни, но и непропорционални с оглед вече съществуващите механизми за отчетност и прозрачност.
В Резолюцията на Европейския парламент от 8 октомври 2020 г. относно принципите на правовата държава и основните права в България (2020/2793(RSP)) също е изразена загриженост, че приемането на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел би довел до нарушение на принципите на свободата на сдружаване. Въпреки засилващия се международен отзвук Законопроектът е във висящо състояние – не е оттеглен, не отхвърлен или приет от нито една парламентарна комисия и не са направени постъпки по редактирането му.
Вижте още относно правната среда за развитие на неправителствените организации в България в Индекса за устойчивост на неправителствените организации в България за 2019 г.