На 30.09.2024 г. се проведе първа пленарна среща на Работната група към Европейската Служба за Изкуствен интелект (European AI Office). Работната група е сформирана от приблизително 1000 участници от целия Европейски съюз, сред които разработчици, заинтересовани страни (граждански организации, активисти и представители на академията) и институции. Целта на тази работна група е изработване на първи Кодекс за поведение (Code of conduct) за системите с изкуствен интелект за общо предназначение (General Purposes AI systems). Разделена в 4 панела – Прозрачност и Интелектуална собственост (Transparency and Copyright-related rules), Оценка на риска (Riska assessment), Намаляване на техническия риск (Technical Risk Mitigation) и Вътрешно управление (Internal Governance), работната група ще заседава на няколко поредни сесии до края на май 2025. Като резултат от нейната дейност ще бъде изработен доброволен Кодекс за поведение, който да служи като указание за разработчиците и внедрителите на ИИ системи с общо предназначение.
Междувременно Службата за ИИ обяви, че над 100 компании са подписали обещание за спазване на Пакта за ИИ (EU AI Pact pledges). Пактът за ИИ следва да насърчи и подкрепи планирането и предварителното изпълнението на мерките от Акта за ИИ от страна на. Регламент (ЕС) 2024/1689 (Актът за ИИ) влезе в сила на 01.08.2024 г., приложението на различни части от него се предвижда за различен момент в рамките на следващите 3 години. Тук можете да прочетете статията ни, анализираща Акта за ИИ от правозащитна гледна точка. В този контекст Европейската комисия проведе кампания за популяризиране на Пакта за ИИ с цел постигане на доброволен ангажимент от страна на индустрията да инициира мерките, предвидени в Регламента преди крайния срок. Интерес в списъка на подписалите компании представляват както част от подписалите, сред които Accenture, Adobe, Google, OpenAI и Vodafone, така и тези, които липсват от списъка – например, Meta.
Ангажимента на над 100-те компании дава надежда, че бизнесът е ангажиран в процеса по създаване на надеждни системи с ИИ. Предстои да видим как доброволният Пакт ще бъде прилаган – дали и до колко.
Български център за нестопанско право се ангажира с темата за изкуствения интелект и основните права на човека – къде и как те се пресичат и как се отразяват едно на друго. Ние сме част както от 2 панела на работната група към Службата за ИИ, така бяхме и от заинтересованите страни, участвали в предварително проведената обществена консултация за съдържанието на Кодекса за поведение. Предстои тепърва да влезем в комуникация с колегите от различни държави в ЕС, които също като нас са заинтересовани от създаването, разпространението и ползването на надежден (trustworthy) и ориентиран към човека изкуствен интелект. Ентусиазирани сме от възможността да се включим в разработването на програмни документи, които на ниво политики да дадат посока и поле за съвместна работа между всички заинтересовани страни в процеса на европейската дигитална трансформация. Остава, заедно с другите представители на гражданския сектор да успеем застъпнически да утвърдим подхода за защита на основните права на човека като база, от която следва да изхожда създаването и въвеждането на всяка система, ползваща ИИ във своето функциониране.