През септември тази година започнахме един Експеримент: „До Парламента с 1 клик“. Кръстихме го така, за да покажем какво искаме да постигнем в резултат на този експеримент – да подобрим достъпа на гражданите и организациите до Народното събрание и участието ни в процеса на вземане на решенията, които ни засягат.
На 17.09.2021 граждански организации и студенти представиха своите предложения за подобряване на страницата на Парламента. Те бяха обсъдени в дискусия заедно с представители на Народното събрание. ВИДЕО от дискусията.
Динамиката на отношенията в днешния ден изисква държавните органи да създават адекватни, съвременни и гъвкави форми за гражданско участие, да предоставят информацията, на която гражданите имат право, по ясен и разбираем за тях начин, да търсят и чуват мнението на хората по значимите за обществото въпроси.
Този постоянен процес на диалог и взаимодействие естествено изисква и постоянен процес на преглед, анализ и подобряване на начините, чрез които се осъществява гражданското участие в работата на Парламента.
Организациите, които започнахме Експеримента - Български център за нестопанско право, Гражданско обединение Равни БГ, Национален младежки форум, Сдружение ОБЩНОСТ МОСТОВЕ – знаем, че сред приоритетите на новото Народно събрание трябва да бъде реалният диалог с гражданите и гражданските организации.
Днес, в първия ден на новия Парламент, изпратихме писмо до Председателя на Народното събрание с конкретни предложения за подобряване на условията за гражданско участие и взаимодействие между Народното събрание и гражданите и гражданските организации.
Публикуваме писмото по-долу в цялост. Можете да го изтеглите от тук.
ДО
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
47-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ОТ
БЪЛГАРСКИ ЦЕНТЪР ЗА НЕСТОПАНСКО ПРАВО
ГРАЖДАНСКО ОБЕДИНЕНИЕ РАВНИ БГ
НАЦИОНАЛЕН МЛАДЕЖКИ ФОРУМ
СДРУЖЕНИЕ ОБЩНОСТ МОСТОВЕ
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНЧЕВ,
Приемете, най-напред, поздравленията ни за избирането Ви за Председател на 47-то Народно събрание.
Ние сме група граждански организации, обединени от желанието и идеите си за подобряване на взаимодействието между Парламента и гражданите. През годините част от предложенията ни в тази посока бяха възприети и със сигурност допринесоха за повече прозрачност в работата на институцията. Със сигурност, обаче, динамиката на отношенията в днешния ден изисква държавните органи да създават адекватни, съвременни и гъвкави форми за гражданско участие, да предоставят информацията, на която гражданите имат право, по ясен и разбираем за тях начин, да търсят и чуват мнението на хората по значимите за обществото въпроси. Този постоянен процес на диалог и взаимодействие естествено изисква и постоянен процес на преглед, анализ и подобряване на начините, чрез които се осъществява гражданското участие в работата на Парламента. Именно заради това се обръщаме към Вас с предложение за няколко конкретни действия, които да отговорят на нуждата от по-добри условия за гражданско участие и взаимодействие между Народното събрание и гражданите и гражданските организации.
Приемането на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание е сред първите и най-важни актове, които всяко ново Народно събрание приема. Спешността на тази задача често води до приемането на промени в Правилника в бърз порядък, без достатъчна публичност и обсъждане на мотивите за различните промени. Правилникът съдържа важни за участието на гражданите правила, които обаче остават недостъпни за хората, недостатъчно ясни в това как точно могат да бъдат реализирани тези възможности и така не се използват ефективно. Всичко това води до липса на последователна оценка и надграждане на инструментите за гражданско участие в дейността на Парламента, правилата за които следва да намерят място в Правилника. А това допълнително понижава доверието на гражданите в институцията на Народното събрание и отблъсква хората от диалога с институциите, който е задължителен елемент от демократичното управление.
Ето защо насърчаваме Ви при обсъждане на Правилника за организацията и дейността на новото Народно събрание да дадете възможност и да отправите покана към гражданите и гражданските организации да дават конкретни предложения за промени и допълнения в него, свързани с начините за гражданско участие в дейността на парламента.
2. Подобряване на официалната интернет страница на Парламента
Един от инструментите за по-добро гражданско участие, за повече прозрачност и откритост на дейността на Парламента е интернет страницата на институцията. Във връзка с наскоро направеното преработване на сайта, ние започнахме социалния експеримент: "До Парламента с 1 Клик". С него целим да покажем как гражданите ползват интернет страницата на Парламента и какви са техните очаквания за подобряване на функциите на страницата - така че тя да се превърне в инструмент за повече прозрачност, информиране и гражданско участие. Чрез онлайн анкета събрахме мнението на повече от 300 души, а през септември проведохме дискусия с представители на администрацията на Парламента и народни представители от предишното Народно събрание. По време на дискусията бяха обсъдени предложенията за подобряване на интернет страницата на Парламента, разработени съвместно от гражданските организации и студентите участници в събитието. Обобщените предложения публикувахме в анкета, чрез която набираме допълнителна подкрепа и идеи от още повече граждани и граждански организации. Събраните до момента предложения са приложени към настоящото писмо.
Надяваме се те не само да доведат до реалното подобряване на страницата на Парламента, но да бъдат посока за съответни промени и в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Ние сме готови да участваме в среща, в която да представим идеите си за подобряване на възможностите за гражданско участие и отвореност на Народното събрание.
Лице за контакт: Надя Шабани, директор БЦНП, nadya@bcnl.org.
С уважение,
Български център за нестопанско право
Гражданско обединение Равни БГ
Национален младежки форум
Сдружение ОБЩНОСТ МОСТОВЕ
Приложение
ЕКСПЕРИМЕНТ:
До Парламента с 1 Клик
Какви предложения дадоха участниците в онлайн анкетата и екипите от студенти и НПО
Обобщение:
И всичко друго, което се натрупва с времето, по отношение на взаимодействието парламент - граждани.
Възможните (минимални) филтри са:
Важно е всички закони и законопроекти да се качват винаги в машинно четим формат.
Партньори в инициативата „До Парламента с 1 Клик“