Внесеният в Народно събрание на 27.10.2022 г. Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти от група народни представители от ПП „Възраждане“ е пореден пример за анти-демократичната тенденция през последните години за използване на законодателна инициатива за стигматизиране на гражданските организации в България и атака срещу основополагащите разбирания за защита на граждански права – свободата на изразяване, сдружаване и мирни събрания на гражданите.
И този законопроект, както и всички предходни, съдържа очевидни противоречия с Конституцията на Република България, Европейската конвенция за правата на човека и правото на ЕС. Именно поради тази причинна досегашните опити до този момент са отхвърляни или въобще не са разглеждани от парламента и парламентарните комисии. Въпреки това всеки такъв законопроект е бил използван активно от партията предложител за политическа пропаганда и водене на очернящи кампании срещу определени граждански организации, медии и конкретни хора.
Още през март 2013 г. Яне Янев и група народни представители внасят ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПУБЛИЧНОСТ НА ИМУЩЕСТВОТО НА ЛИЦА, ЗАЕМАЩИ ВИСШИ ДЪРЖАВНИ ДЛЪЖНОСТИ, с който се предлага въвеждане на изискването членовете на управителните органи на НПО в обществена полза и техните най-близки роднини да декларират всички свои лични доходи и имущество. Скритата цел на предложението е чрез непропорционални административни тежести да се ограничи създаването на нови и дейността на вече съществуващи граждански организации както и да се създадат законови възможности за институционален натиск и репресия върху хора участващи в управлението на организации изразяващи критично срещу властта мнение. Това предложение отпада от финално приетия от Народното събрание законопроект, но въпреки това чрез него се е разпространило целеното внушение - НПО и свързаните с тях лица отклоняват средства и извършват съмнителни дейности.
През същата 2013 г. Волен Сидеров и група народни представители внасят ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАКАЗАТЕЛНИЯ КОДЕКС, с който предлагат създаването на нов чл. 155в, който гласи: „Който манифестира публично своята или на други хомосексуална ориентация или принадлежност, чрез организация или участие в митинги, шествия и паради или чрез средствата за масова информация и Интернет, се наказва с лишаване от свобода от една до пет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.” Предложението очевидно е в разрез с правото на изразяване и свободата на мирни събрания и представлява директна атака срещу дейността на определени правозащитни граждански организации.
В края на януари 2014 година над неправителствените организации и правата на гражданите надвисва нова заплаха - широката дефиниция за предателство и поставяне в услуга на чужди организации, включена в изцяло новия проект на Наказателен кодекс. Документът предизвиква множество критики и управляващите тогава решиха да проведат широко обсъждане, което така и не се случва заради падането от власт на кабинета Орешарски. Законопроектът не се внася повторно в следващите народни събрания.
През 2019 г. ВМРО и Атака опитват да сложат юзди и на професионалните организациите на съдиите, прокурорите и следователите. С промени в Закона за съдебната власт Атака поиска правото на участие в професионални и неправителствени организации да отпадне, а ВМРО настоя финансирането на тези организации да се ограничи до постъпления от членовете и пари по европейски програми. При гласуването на законопроекта в пленарна зала в началото на 2020 г. правосъдният министър Данаил Кирилов помоли и двете точки да бъдат отхвърлени, а дебат по тях изобщо да не се състои.
По-късно през 2020 г., и едва две седмици след като Съдът на ЕС обявява за дискриминационен унгарския Закон за прозрачност, в Народното събрание бе внесен Законопроект за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, който предвижда въвеждане на аналогични на унгарските мерки:
Законопроектът на ВМРО не е дори обсъден от парламентарните комисии, на които е разпределен, но самото му внасяне предизвиква сериозна критика. Така в Доклада относно върховенството на закона за 2020 г. на Европейската комисия се подчертава неговия негативен ефект: „Вече ограниченото гражданско пространство в България би могло да бъде допълнително засегнато с оглед на новия законопроект, внесен на 3 юли 2020 г“ както и необходимостта от всякакви изменения действително целящи осигуряване на прозрачност да бъдат в съответствие с изискванията на правото на ЕС.
Законите за регистрация на чуждестранни агенти получават популярност след 2012 г., когато такъв акт е приет в Руската федерация. Тогава Путин защитава приемането на този репресивен закон с добре познатата вече и в България аналогия с рядко прилагания и силно критикуван американски Закон за регистрация на чуждестранните агенти от 1938 г. :
"Вярвам, че в Русия може да има закон, подобен на този, приет в САЩ през 1938 г. Защо те са се защитили по този начин от външно влияние и използват този закон от десетилетия? Защо и ние да не можем да направим същото в Русия?"
След 2012 г. по модела на руското законодателство започват редица законодателни инициативи в други държави като Киргизстан, Словакия и Израел.
В България ПП „Възраждане“ заговаря за нуждата въвеждане на закон за чуждестранните агенти още през 2015 г.: „Закон като американския трябва да има за финансирани отвън НПО-та в България.“ Същата партия преповтаря тази си теза и като част от предизборната си кампания през август 2022 г. като твърди, че юридическият й екип е „превел, адаптирал към българското законодателство и синхронизирал с европейското, американския закон за регистрация на чуждите агенти.“
Затова не е изненада, че в продължение на вече добре познатата практика за атакуване на гражданските организации и критичните гласове чрез внасяне в парламента на репресивни документи, в края на октомври 2022 г. ПП „Възраждане“ внесе в 48-то Народно събрание Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти.
Законопроектът за регистрация на чуждестранните агенти във вида, в който е внесен е изпълнен с вътрешни противоречия и неясни дефиниции, които дават възможност за изреждане на редица хипотези, които могат да засегнат не само гражданските организации, но и всеки български гражданин. Текстът на Законопроекта също така напълно противоречи на повтаряното многократно твърдение на лидера на ПП „Възраждане“ - „Преписахме го почти напълно от едноименния американски закон“ (повече за американския закон виж тук.)
Накратко Законопроектът:
Отвъд това, че предложения законопроект противоречи на българската конституция и гарантираните чрез нея граждански права и свободи както и на редица международни правни инструменти, по които България е страна и чрез които гражданите могат да се защитят срещу държавата при нарушения на правата на човека и абстрахирайки се от вътрешната правна противоречивост на предложените текстове, първите изводи, които могат да бъдат направени са: