Становище относно премахване на облекченията за дарители и на облекчения данъчен режим на ЮЛНЦ в обществена полза

Българският център за нестопанско право, Българският дарителски форум, Български форум на бизнес лидерите, фондация „Програмен и аналитичен център за европейско право”, фондация „Работилница за граждански инициативи”, фондация „Помощ за благотворителността в България”, Център за култура и дебат „Червената къща”, фондация „Лале” и „Каритас България”, изразяваме несъгласието си с предложенията на Министерство на финансите за премахване на данъчните облекчения за дарители, както и на облекчения данъчен режим на юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани в обществена полза по отношение на данък наследство и данък дарение, съдържащи се в изготвените проекти на Закони за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, на Закона за корпоративното подоходно облагане и на Закона за местните данъци и такси.

Аргументите на нашето становища са следните:

1. Държавата изрично е декларирала в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, че ще подкрепя организациите в обществена полза, включително с данъчни и други преференции, а с предложенията се премахва всякаква данъчна подкрепа за тях. На практика няма да има разлика в данъчния режим на организациите в обществена полза и в частна полза. Още повече, че организациите в обществена полза ще се окажат в утежнено положение, поради наличието на допълнителна регистрация в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) към Министерство на правосъдието.

2. Премахването на облекченията за дарения ще направи България една от страните с най-лошо данъчно третиране на ЮЛНЦ, тъй като необлагаеми с корпоративен данък ще останат само приходите от нестопанска дейност, като дори и част от тях (като даренията) ще подлежат на облагане с местен данък по ЗМДТ. В този смисъл, предлаганият данъчен режим ще влезе в пряко противоречие с международни актове, които България е приела да спазва (Препоръка № 14 от 2007 г. на Комитета на министрите на Съвета на Европа по отношение на правния статут на неправителствените организации).

3. Никоя от другите страни-членки не е премахнала данъчните облекчения спрямо местни организации, за да избегне неравнопоставено третиране спрямо организации, регистрирани в други страни-членки на ЕС. Напротив, някои от тях използват повода, за да увеличат данъчните облекчения. Освен това, дори и в предложения от Министерството на финансите текст не се решава този проблем, тъй като облекченията за Българският Червен кръст и читалищата се запазват, а те също са ЮЛНЦ според законите, които регламентират техния статут. Като резултат от предложенията, от една страна ще се създаде допълнително неравнопоставено третиране между различните видове ЮЛНЦ, а от друга ще продължават да се нарушават принципите на свободно движение на хора и капитали според Договора за ЕО и ще се запази на практика неравното данъчно третиране спрямо организации, регистрирани в други страни – членки на ЕС.

4. Дарителството е начин да се акумулират частни средства за решаване на обществени проблеми и социални нужди, следователно щом държавата не насърчава социално отговорния бизнес и филантропията, тя следва да има готовността да задели аналогични средства за решаване на проблемите, за които сега се използват средства от дарителство. Според данни от НАП за 2007г. размерът на направените и декларирани дарения в полза на ЮЛНЦ в обществена полза от частни дарители са над 11 000 000 лева. Това води до спестяване на малко над 1 млн. лева за бюджета, ако бъдат премахнати облекченията, но води до загуби за дейностите и групите, които ЮЛНЦ подкрепят, от над 11 млн. лева.

5. Даренията се превръщат в основен източник на независимо финансиране на ЮЛНЦ, различно от това, което се разпределя от държавата, предвид факта, че след приемането на България в ЕС, много от външните донори се изтеглят.

С оглед гореизложените аргументи, настояваме за запазване на данъчните облекчения за дарители в ЗДДФЛ и ЗКПО, както и запазване на необлагането на ЮЛНЦ в обществена полза с местните данък наследство и данък дарение.