Всички знаем кога използваме бутонът за превъртане напред - тогава, когато нещо не ни харесва в това, което чуваме или гледаме. И превъртаме напред, за да стигнем до момента, който искаме и ни харесва (например, песента, която познаваме и искаме да слушаме). Често обаче не знаем какво следва и натискаме бутона за превъртане напред, с надеждата, че ще пуснем нещо по-добро от сегашното.
Когато говорим за демокрацията, то бутонът за превъртане към нейните дигитални измерения вече е натиснат. До голяма степен сме в позицията, в която не знаем какво точно следва, но се надяваме да е по-добро. В същото време обаче имаме шанса да сме в позицията на онези, които участват в изграждането на онова, което следва - особено в писането на правилата, които да постигнат демокрацията в дигиталната среда. Или поне да се опитаме да сме в тази позиция - чрез знание и участие в диалога.
С тази цел развиваме поредицата Дигитална демокрация и посветихме първия онлайн семинар на темата: НА КАКВИ СТАНДАРТИ ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯ РЕГУЛАЦИЯТА В ИНТЕРНЕТ.
Заедно със съорганизаторите на семинара – BESCO – Българската стартъп асоциация и Фондация „Приложни изследвания и комуникации“, говорителите и участниците дискутирахме темата през три тематични сесии:
В края на семинара Ирина Недева, председател на Асоциацията на европейските журналисти и модератор на семинара, постави един от големите въпроси без ясен отговор: Какво направи Twitter, сваляйки профила на тогавашния президент на САЩ - това акт на защита на демокрацията ли е или цензура; това бизнес решение ли е или идеологическо такова?
Пълния запис на срещата може да гледате тук:
Семинарът е част от поредицата „Дигитална Демокрация“ (“Digital Democracy”), която се реализира от Български център за нестопанско право с подкрепата на Фондация „Америка за България“. Изявленията и мненията, изразени в поредицата, принадлежат единствено на Български център за нестопанско право и участващите, автори и говорители и не отразяват непременно вижданията на Фондация Америка за България или нейните партньори.