Финансово устойчиви, водени от мисията си и резистентни срещу атаки – стремежът за развитие на гражданския сектор

3 обучителни срещи, 1 лаборатория, 61 представители на граждански организации, неформални обединения и активисти, 14 обучители, ментори и експерти от опит, 35 часа теоретични сесии, практически занимания и време за мрежуване.

В цифри така изглеждаше календарът на обучителните ни събития през последния близо месец. Събития, които вдъхновиха, засилиха усещането за общност и спомогнаха за надграждането на капацитета на гражданските активисти да пишат убедителни проекти, да разработват стратегии за набиране на дарения, да развиват креативни кампании и да работят по-успешно с институциите в името на своите каузи. 

Обученията се организират от Български център за нестопанско право в рамките на проект BIRDS in BG. Целта на инициативата е да подкрепя изграждането на устойчиво гражданско общество, включително помагайки за развиване на капацитета на малките и местни неправителствени организации в България, които работят за социална промяна, защитават, насърчават и повишават осведомеността за човешките права, демокрацията, върховенството на закона и европейските ценности.

Първите два семинара бяха посветени на теми от ключово значение за финансовата стабилност на НПО. Обученията бяха подготвени специално за организациите, преминали през етапа на преселекция в конкурсите „Мисия: Възможна“ и „Отворени възможности“ и програма „Ценности“ на БФЖ и се организираха в отговор на нуждите, които споделихте при влизането си в инициативите.

На 24 и 25 септември започнахме с обучението „Проектният лабиринт: от идеята до успешния завършек“. Пътеводните звезди в този лабиринт бяха експертите от БЦНП: Десислава Симеонова и Пламен Тодоров. Заедно с тях 19 колеги от 15 организации, работещи на местно ниво в подкрепа на уязвими общности, преминаха през етапите от развиване на идеята през управлението до отчитането на успешен проект, тренираха бюджетиране и проследиха пътя на донорските възможности.

„На мен ми е третото обучение за проектно писане, и пак нови неща чух, доста различни фокуси от другите, но сега за първи път е толкова подредено и разбираемо, благодаря за това, подредих си по-добре и по-ясно какво как се прави и в каква последователност“, отзив на участник в обучението „Проектният лабиринт: от идеята до успешния завършек“, 24-25 септември 2024.

Развиването на знанието за постигане на финансова устойчивост продължихме с темата „Изкуството на фъндрейзинга: от искането до получаването на дарения“. На 1 и 2 октомври други двама експерти от екипа на БЦНП: Яна-Калина Митровска и Александър Киров, помогнаха на 9 колеги от 10 организации да отключат своя потенциал на фъндрейзъри за граждански каузи. Чрез поредица от практически упражнения участниците тренираха своите комуникационни и фондонабирателни умения за разписване на кауза за подкрепа, благодарствено писмо и стратегия за задържане на своите индивидуални и корпоративни дарители.

„Благодарение на обучението, осъзнахме, че дарението не е еднократен акт и не всичко приключва с него“, отзив на участник в обучението за фондонабиране, 2-3 октомври 2024.

6 граждански организации заедно с 3 креативни ментори от рекламните и арт среди и 3 експерти от Fine Acts посветиха уикенда си на 5-6 октомври в Щрак на артистичния процес по създаване на креативни кампании. В съвместната творческа лаборатория Co-Creating Labs 2024 активистите минаха през идейно концептуализиране на кампании, чрез които да дадат по-голяма видимост на своите каузи, да привлекат нови аудитории и чрез забавни и ангажиращи преживявания да комуникират важни послания за европейските ценности и права.

Резултатът: 6 разработени концепции за артистични кампании, с които през следващата година организациите ще се застъпят за важна социална промяна и мобилизират обществената подкрепа към акции и инициативи за защита на правата на човека, опазването на природата, качественото образование и културата. Като добавена стойност на Co-Creating Labs участниците отбелязаха: свързване с идеите на другите; усещане за споделеност; презареждане с нова енергия; колаборации и обещания за взаимопомощ.

„Сред нещата, които си взехме от Лаборатория, е осмислянето, че трудно виждаме и мислим „извън кутията“, когато дълго време сме фокусирани върху нашите проблеми. Понякога един свеж поглед отвън може да ни даде страхотни идеи. Често подходът ни е, че хората лесно разбират проблемите, с които се борим – както всеки поотделно, така и в цялост. Всъщност се оказва, че не е съвсем така, и трябва да сме максимално ясни, описателни, да проверяваме разбирането в отсрещната страна и най-вече да валидираме идеите си за кампании с външни за организацията и темата лица.“, обратна връзка на участник в Co-Creating Labs 2024.

На 10 и 11 октомври 2024 г. в Щрак проведохме обучение „Граждани и институции – Как да поискаме и как да получим?“. Идеята точно за този фокус се роди на фона на актуалните събития в държавата: предлагане и приемане на антидемократични законодателни промени в условия на засилваща се дестабилизация на либералните ценности на демокрацията.

Изградихме обучението около темите за формите на гражданско участие в държавната и местната власт, достъпа дон обществена информация, изготвянето на нормативни актове на държавно и местно ниво и функциите и правомощията на Съвета за развитие на гражданското общество. Сесиите бяха водени от правозащитните юристи на БЦНП: Радина Банова-Стоева и Захари Янков.

Ценни съвети за същността на достъпа до обществена информация и практически насоки в процедурите по сдобиване с нея сподели адв. Стефан Ангелов от Програма достъп до информация. Мирослав Цеков от Форум гражданско участие пък нареди парченцата от пъзела на демократичната мозайка, изяснявайки механизма за създаване на коалиции  и значимостта за участие в мрежи като начин за усилване на гласа на гражданите.

Щастливи и горди сме, че в рамките на интензивната програма успяхме да удвоим знанията на участниците по всяка от представените теми:

„След това обучение усещам правото по-достъпно за себе си, а не го възприемам като нещо, което не мога да разбера или приложа. Чувствам се овластена да работа с механизмите, за които говорим.“

Най-голямото удовлетворение изпитахме, когато чухме колегите да споделят:

„Вече знам, че за да комуникирам с администрацията, не трябва да съм свръхкомпетентен или да знам всичко. Достатъчно е да почна от някъде – дори само с питане – и ще намеря правилния път.“

От споделената обратна връзка се убеждаваме, че достъпният език на лекторите е водещ елемент в разбирането и осмислянето на сложните закони и юридически термини“

„Осъзнах колко неща не знам от материя, която трябва да е част от базовата култура и масова осведоменост. Представяте темите не формално, а с отдаденост и сърце, и най-важното – ефективно.“

През октомври и ноември продължаваме с нови 3 издания на Гражданските академии за НПО, които и тази година предизвикаха огромен интерес сред сектора с над 90 кандидатури на организации, неформални групи и активисти от различни краища на страната. Какво ще се случи по време на Академиите, предстои да разкажем скоро.


Обучителните събития се организират от Български център за нестопанско в рамките на проект BIRDS in BG, съфинансиран от Европейския съюз. Проектът е партньорска инициатива на Българския фонд за жените (БФЖ), Българския център за нестопанско право (БЦНП) и Фондация Impact Drive (IDF).  

Изразените възгледи и мнения  в тази публикация са единствено на автора(ите) и партньорите, изпълняващи проекта и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито предоставящият ги орган могат да бъдат държани отговорни за тях.