Клуб "Граждански стопаджия"
Изкуственият интелект – кой кого използва… ние него или той нас?
Гражданският стопаджия се вълнува от темата как да направим така, че да използваме AI/ИИ целесъобразно и можем ли този път да сме по-запознати с Новото, за да не позволяваме да сме жертва на пропаганда и популизъм.
Научи повечеПромяна и носталгия – дискусия на Граждански стопаджия
В този епизод от Гражданския стопаджия ще си говорим за нашето историческо минало, болезнено или славно, и за неизбежното му влияние в нашето настояще и бъдеще.
Научи повечеТорбаланът НПО или как да печелим доверие с всяване на страх – дискусия „Граждански стопаджия“
Държава без граждански сектор – приоритет номер едно ли е това на властта или просто гражданските организации са удобна боксова круша на политиците? Откакто демокрация съществува неправителственият сектор е мишена на някого и съществуването му се използва за всяване на смут или отместването на фокуса от реално съществуващи опасности. Защо анти НПО реториката продължава да е основно оръжие за правене на политика и докога „страхуването“ ще е метод за печелене на доверие?
Научи повечеНие и те наше и чуждо – гражданска дискусия
Какво определяме като “наше” и “ние” на ежедневно и на микро ниво? Може би хората съвсем естествено разпознават като свое средата, в която срещат постоянна близост и ежедневен контакт, а изразът “ние българите” или “ние европейците” е прекалено абстрактен за човешкото съзнание? Дали тази несигурност в принадлежността към собствения си народ е причина за по-мащабни проблеми и разделения?
Научи повечеЖивотът ни се случва или ние го управляваме – дискусия от поредицата „Граждански стопаджия“
В този епизод от поредицата “Граждански стопаджия” ще си говорим за това как предприемаческият дух, бизнес идеите, екосистемата на стартъп средите и социалното предприемачество могат да допринесат за развитието на благоприятна среда за живот в държавата ни.
Научи повечеГотови ли сме за детски хоспис в България – гражданска дискусия
Колко важни са ни децата? И ако са ни най-важните – докъде сме с детското здравеопазване? България все още е единствената страна в Европа, която не развива детски палиативни грижи. Оставили сме семействата на децата с тежки заболявания да се оправят сами. Само за недобре свършена работа ли си говорим? Има ли публични здравни политики по този въпрос?
Научи повечеМФ ограничава рекламата на хазарт и пресича схемите с бонусите
Рекламата на хазарт да бъде допълнително ограничена, като се забрани обявяването на бонуси и награди, предлага финансовият министър Росица Велкова с подготвени промени в Закона за хазарта. Въвеждат се и текстове за пресичане на възможностите за избягване на облагане чрез схеми с бонуси при онлайн залозите.
Научи повечеПетицията срещу забраната на реклама за хазарт – гражданска дискусия
Родителите или бизнесът ще надделеят в този спор, който се оказа по-горещ отколкото мнозина очакваха? „Залозите“ бяха големи и все още са, защото темата все още е на масата. Хазартният бизнес е един от най-бързо развиващите се у нас. Но под този въпрос седят и други като този как влияе рекламирането на хазарт на подрастващите и не ги ли захранваме с порок законно?
Научи повечеНеуспялата политика за насърчаване на културата – гражданска дискусия
Има ли я културната политика у нас и как се развива секторът? Каква е стратегията за управление и съществува ли въобще такава? От реформи ли има нужда или пък от пари културата? Или пък въобще не трябва политика, защото културното развитие е част от общественото развитие и отразява естествената динамика на общностите и техните взаимоотношения. Кой носи отговорност за посоката, в която върви обществото ни и има ли роля културния живот в това?
Научи повечеРеформите в културата: „ей толкова асфалт има, да закърпим дупките“
Три години след началото на пандемията, през която независимият културен сектор у нас проведе (и може да се каже, спечели) безпрецедентна битка за социална подкрепа, културната политика у нас продължава да е аморфно и неясно понятие. Това бяха изводите от дискусия, проведена тази седмица от Български център за нестопанско право, с участието на артисти и наблюдатели от сектора.
Научи повече