- Дигитална демокрация: Дигитална демокрация vs. Дигитална диктатура; Дигитално участие
Изкуственият интелект – кой кого използва… ние него или той нас?
Гражданският стопаджия се вълнува от темата как да направим така, че да използваме AI/ИИ целесъобразно и можем ли този път да сме по-запознати с Новото, за да не позволяваме да сме жертва на пропаганда и популизъм.
Научи повече„Аз, роботът“ – ЕК слага юзди на изкуствения интелект
Светът е изправен пред безпрецедентен по темпа си технологичен скок. Изкуственият интелект е на път да преобърне за кратко време основите на цели обществени системи. Пред очите ни сякаш оживяват и най-смелите футуристични сценарии. На изпитание са подложени много граници, а етиката се върна в центъра на обществения дебат.
Научи повечеКакво ни очаква с навлизането на изкуствения интелект в живота ни – структурна промяна или просто поредната вълна на технологична иновация?
„Вече е ясно, че въпросът дали изкуственият интелект ще бъде регулиран със законодателство. Въпросът вече е кога и как.“ - Изкуствен интелект – регулация и бъдеще, дискусия в МС 11.05.2023
Научи повечеПромяна и носталгия – дискусия на Граждански стопаджия
В този епизод от Гражданския стопаджия ще си говорим за нашето историческо минало, болезнено или славно, и за неизбежното му влияние в нашето настояще и бъдеще.
Научи повечеТорбаланът НПО или как да печелим доверие с всяване на страх – дискусия „Граждански стопаджия“
Държава без граждански сектор – приоритет номер едно ли е това на властта или просто гражданските организации са удобна боксова круша на политиците? Откакто демокрация съществува неправителственият сектор е мишена на някого и съществуването му се използва за всяване на смут или отместването на фокуса от реално съществуващи опасности. Защо анти НПО реториката продължава да е основно оръжие за правене на политика и докога „страхуването“ ще е метод за печелене на доверие?
Научи повечеНие и те наше и чуждо – гражданска дискусия
Какво определяме като “наше” и “ние” на ежедневно и на микро ниво? Може би хората съвсем естествено разпознават като свое средата, в която срещат постоянна близост и ежедневен контакт, а изразът “ние българите” или “ние европейците” е прекалено абстрактен за човешкото съзнание? Дали тази несигурност в принадлежността към собствения си народ е причина за по-мащабни проблеми и разделения?
Научи повечеГражданското общество призовава Европейския парламент да защити правата на гражданите в Регламента на Европейския съюз за изкуствения интелект
Преди гласуването на Регламента за изкуствения интелект в Европейския парламент гражданското общество призовава членовете на Европейския парламент (ЕП) да гарантират, че Регламентът дава приоритет на основните права и свободи и защитава хората, засегнати от системите с изкуствен интелект.
Научи повечеЖивотът ни се случва или ние го управляваме – дискусия от поредицата „Граждански стопаджия“
В този епизод от поредицата “Граждански стопаджия” ще си говорим за това как предприемаческият дух, бизнес идеите, екосистемата на стартъп средите и социалното предприемачество могат да допринесат за развитието на благоприятна среда за живот в държавата ни.
Научи повечеГотови ли сме за детски хоспис в България – гражданска дискусия
Колко важни са ни децата? И ако са ни най-важните – докъде сме с детското здравеопазване? България все още е единствената страна в Европа, която не развива детски палиативни грижи. Оставили сме семействата на децата с тежки заболявания да се оправят сами. Само за недобре свършена работа ли си говорим? Има ли публични здравни политики по този въпрос?
Научи повечеМФ ограничава рекламата на хазарт и пресича схемите с бонусите
Рекламата на хазарт да бъде допълнително ограничена, като се забрани обявяването на бонуси и награди, предлага финансовият министър Росица Велкова с подготвени промени в Закона за хазарта. Въвеждат се и текстове за пресичане на възможностите за избягване на облагане чрез схеми с бонуси при онлайн залозите.
Научи повече