Предприемачество за граждански организации – Онлайн обучение за начинаещи
Български център за нестопанско право заедно с подкрепата на Фондация „Америка за България“ организира онлайн обучение за начинаещи, посветено на темата "Предприемачаство за гражданските организации", чиято цел е да вдъхнови и насърчи граждански организации да стартират свързана с мисията си стопанска дейност. Ще започнем с провокация – специален модул, който ще ви запознае с успешни примери на предприемачески инициативи на граждански организации от България и ще ви помогне в търсенето на вашата предприемаческа идея. След това ще поставим основите за развитието на стопанска дейност от граждански организации – общи законови правила, инструменти за бизнес моделиране и финансово планиране.
Развитието на предприемачески умения става все по-необходимо сред гражданските организации. Свързаната с мисията стопанка дейност е начин да постигате устойчивост на своите инициативи и каузи в дългосрочен план. Обучението е насочено към граждански организации (юридически лица с нестопанска цел, читалища, настоятелства към детски градини или училища), които до момента не са осъществявали подобна дейност, но биха желали да развият плановете си в тази посока или искат да разнообразят източниците си на финансиране, но им е трудно да си отговорят на въпросите какво, как, кога.
Изисквания към участниците
- Да са граждански организации, вписани в Агенция по вписванията;
- Да не са развивали до момента свързана с мисията си стопанска дейност, но желаят да развият знанията и уменията си в тази сфера.
Програма, обучители и формат на обучението
Обучението ще се проведе на 3 и 4 февруари 2021 г. онлайн в платформата ZOOM и включва 3 обучителни модули, разпределени в два дни.
3 февруари 2021
Модул 1: Идеатон за предприемачески идеи – интерактивна сесия за генериране на нови бизнес идеи, чрез запознаване с успешни примери за социално предприемачество в България
Фасилитатори:
Павлета Алексиева, Български център за нестопанско право
Павлета Алексиева е юрист и изпълнява длъжността програмен директор на Български център за нестопанско право от 2009 г. насам. Павлета има повече от петгодишен юридически опит с акцент върху правната и данъчната рамка на НПО в България. Павлета има опит в изготвянето на правни анализи, сравнителни изследвания и предоставянето на правни консултации.
Последната й работа и проучване са свързани със законодателни промени в очакване на ратификацията на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания в България.
Елена Калинова, Български център за нестопанско право
Елена Калинова е финансов директор на Български център за нестопанско право. Има магистърска степен по „финанси“ към Университета за национално и световно стопанство. Има дългогодишен професионален опит в работата с неправителствени организации, познава отблизо спецификите на тяхната дейност и най-вече – как изрядно да си водят финансовите и счетоводните документи, как да подготвят и оптимизират своите бюджети и да отчетат направените разходи в съответствие с изискванията на донорите. В ежедневната ѝ работа често оказва подкрепа на НПО при разрешаването на данъчни и счетоводни казуси и спорове с държавни институции.
Модул 2: Правни изисквания за развитие на стопанска дейност от граждански организации – включва лекционна сесия, представяща изискванията на Закона за юридически лица с нестопанска цел, специфичната регулация на социалното предприемачество в България, основни правила за данъчно отчитане на приходи от стопанска дейност, основни насоки и алгоритъм за ценообразуване на продукти и услуги, и сесия за въпроси и отговори.
Лектори: Павлета Алексиева и Елена Калинова, Български център за нестопанско право
4 февруари 2021
Модул 3: Инструменти за бизнес моделиране и финансово планиране на предприемачески идеи – включва лекционна сесия, представяща специфични инструменти за обследване на бизнес идеи и за планиране на бизнес идеи (канава на бизнес идея, бизнес план и финансови прогнози).
Лектор:
Павел Хрисков, Хрисков Груп
Павел Хрисков е oсновател на Хрисков Груп с основен фокус над развитие и визионерство. Работи в Hewlett-Packard, като става част от екип, отговарящ за поддръжката на IBM Mainframe zOS технологии. Междувременно се присъединява към застрахователния брокер Тогедър България и по-късно става съсобственик на компанията. В 2016 г. съосновава консултантска компания в сферата на счетоводството, данъчното консултиране и юридическата протекция.
Регистрация за обучението
Можете да се запишете за обучението като попълните онлайн регистрационния формуляр до 27 януари 2021.
Участвайки в обучението вие получавате:
- Достъп до онлайн информационни и обучителни материали, свързани с темите
- Възможност да се включите в интерактивни онлайн обучителни дейности, които да ви помогнат да видите ползите и предизвикателствата пред социалното предприемачество
- Да се запознаете с дейността на успешни социални предприятия от България
- Да натрупате знания относно развитие на свързана с мисията стопанска дейност
- Да се запознаете с други като вас, които също си задават въпросите какво, как, защо.
Такса участие*
- Такса самоучастие при ранно записване до 21 януари: 40 лева
- Такса самоучастие при редовно записване (след 21 януари до 27 януари): 45 лева
*Таксата е с включено ДДС и се заплаща след получаване на потвърждение за участието от страна на Български център за нестопанско право преди датата за провеждане на обучението.
Обучението се организира от Български център за нестопанско право с подкрепата на Фондация „Америка за България“.