ПРЕДЛОЖЕНИЯТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗЮЛНЦ СА ПРИЕТИ НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ В ПЛЕНАРНА ЗАЛА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Уважаеми колеги,
Народното събрание прие на второ четене предложения за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
През 2005 г. Български център за нестопанско право (БЦНП) проведе мащабно проучване сред юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) от цялата страна относно правните проблеми, които те срещат в практиката си. Резултатите от проучването бяха анализирани и обобщени и послужиха като основа за законодателните предложения.
Основните изменения и допълнения в Закона са свързани с промени в разпоредбите относно свикването на Общо събрание на сдруженията, изменения по отношение на контрола върху организациите определени за извършване на общественополезна дейност и режима на тяхната регистрация в Централния регистър при Министерството на правосъдието. Съгласно измененията, вече е възможно едно сдружение да предвиди в устава си друг ред за оповестяване на поканата за свикване на Общо събрание, освен обнародване в “Държавен вестник”. Ако такива разпоредби липсват в устава на организацията, Общото й събрание следва да се свиква с покана обнародвана в “Държавен вестник”.
От съществено значение е изменението, с което се въвежда срок за вписване в Централния регистър. Съгласно него, ЮЛНЦ определени за извършване на общественополезна дейност следва да подадат документи за регистрация в Централния регистър в двумесечен срок от вписване на определянето в съдебния регистър. С новите изменения е предвидена хипотеза на заличаване на вписването в Централния регистър, ако две поредни години една организация не представи годишната информация за дейността си. За основание за заличаване досега се считаше непредставяне на годишната информация три поредни години.
Сред важните изменения по отношение на контрола върху организациите в обществена полза, вписани в Централния регистър е въвеждането на две нови хипотези за независим одит при условията на Закона за счетоводството – когато са получили суми от държавния бюджет или други средства от фондове на Европейския съюз на стойност над 50 000 лв., както и когато са направили дарение на политическа партия общо на стойност над 50 000 лв.
В Преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел се предвижда краен срок за вписване в Централния регистър на ЮЛНЦ, определени за извършване на общественополезна дейност. Този срок е една година от влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на ЗЮЛНЦ и се отнася за всички, които са пропуснали да се впишат в Централния регистър досега.
Следващите стъпки за да се превърне законопроектът в действащ нормативен акт са обнародването му в “Държавен вестник” и изтичане на предвидения срок за влизането му в сила.
БЦНП благодари на всички организации, които споделиха своя опит във връзка с прилагането на ЗЮЛНЦ и направиха предложения за промени в негови текстове.