УКАЗАНИЯ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ПРАВИЛА И РЕД ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНОПОЛЕЗНА ДЕЙНОСТ

Правилата и редът за извършване на общественополезна дейност са един от задължителните вътрешно организационни актове, които юридическите лица с нестопанска дейност (ЮЛНЦ), определени за извършване на дейност в обществена полза следва да приемат и да представят в Централния регистър при Министерство на правосъдието, като приложение към заявлението си за вписване в регистъра. Те по своя смисъл и съдържание представляват детайлизация на устройствения акт на юридическото лице с нестопанска цел, в частта му отнасяща се до механизмите и начините, по които ще бъде извършвана общественополезната дейност. Затова тези правила трябва да съдържат разпоредби, уреждащи начините за вземане на решения относно тази дейност, норми относно набирането и разходването на имуществото на организацията, редът за подбора и начина за подпомагане на лицата, ползващи се от тяхната дейност и евентуално норми относно разпределянето на имуществото, останало след удовлетворяване на кредиторите при ликвидация.

Правилата и редът за извършване на общественополезна дейност би трябвало да съдържат разпоредби, уреждащи и изясняващи статута на юридическото лице с нестопанска цел, затова до голяма степен съдържанието им ще съвпада със съдържанието на устройствения акт на организацията. Така биха могли да фигурират следните правила:

1. “Статут” – уточняващ вида на ЮЛНЦ и неговото наименование;
2. “Мисия/Визия” – съдържащ общата мисия/визия на организацията, ако има такава;
3. “Принципи” – принципите, така както са заложени в устройствения акт на организацията;
4. “Задачи/Приоритети” – ако има поставени такива пред организацията;
5. “Цели на организацията” – следва да съдържа целите, за постигането на които е създадено и функционира ЮЛНЦ;
6. “Средства за постигане на целите” – съвкупността от дейности, чрез които организацията постига своите цели. Средствата включват дейностите, които влизат в предмета на основната нестопанска дейност, както и дейностите, предвидени в предмета на допълнителната стопанска дейност, когато организацията ще извършва такава;
7.“Предмет на основна дейност”- когато в устройствения акт има обособяване на нестопанските средства в такъв раздел;
8. “Предмет на стопанска дейност” – когато в устройствения акт има обособяване на стопанските средства в такъв раздел.

Наред с общите разпоредби, правилата и редът за извършване на общественополезна дейност би следвало да съдържат и разпоредби относно това от какво се образува имуществото, редът за неговото набиране и разходване и правилата, по които се вземат решенията във връзка с имуществото на ЮЛНЦ. Тук биха могли да се обособят правила относно:

1. “Имущество” – тук следва да се посочи от какво се състои имуществото, какви права включва то – например учредително дарение при фондация или встъпителни вноски при сдружение;
2. “Набиране на имуществото”- източниците на приходи или финансиране на дейността на организацията – например приходи от имуществото или от допълнителна стопанска дейност, стопанисване на имуществото, възможности за вложения, инвестиране на свободните средства и други, правила или забрани за придобиване на дялове или акции или за участие в търговски дружества, например забрана за участие като неограничено отговорен съдружник;
3. “Разходване на имуществото”- следва да се предвидят правила за възмездно и безвъзмездно разходване на имуществото. Тук могат да се предвидят правила за вземане на решения по имуществени въпроси от съответния компетентния орган – например мнозинство от 2/3 от присъстващите при безвъзмездно разходване на имущество; забрани за безвъзмездно разходване на имущество спрямо определени групи лица, различни от тези по ЗЮЛНЦ; условия и ред за вземане на решения при възмездно разходване на имуществото спрямо определени лица и др.

В правилата за извършване на общественополезна дейност следва да се предвидят и привила относно подбора на най-облагодетелстваните лица – това са лицата и дейностите, за които с приоритет ще бъде разходвано имущество. Съдържанието на този раздел се определя в зависимост от особеностите на самата организация и предмета на дейността й. Ако организацията отпуска стипендии, могат да се посочат условията на които трябва да отговарят лицата, за да бъдат приоритетно подпомагани; ако организацията отпуска благотворителни дарения, могат да се посочат областите, в които изключително ще бъдат насочени средствата, ако организацията стопанисва определено имущество – например недвижими имоти, би могло да се посочи за постигането на какви общественополезни цели ще се предоставя ползването на това имущество и при какви условия и др.

Могат да се посочат и определени правила, свързани със спецификата на самата организация, предопределени от нейните цели или от средствата за постигането им. Тук може да бъде предвиден изрично и правоприемникът на имуществото, останало след удовлетворяване на кредиторите при ликвидация на ЮЛНЦ в обществена полза или да бъде посочен редът за неговото определяне.