Гласът ни гостува на Варна
Платформа „Гласът ни“ стартира в началото на 2015 г., като целта й е да провокира граждански предложения за промени в средата и да помага тези предложения да достигнат до Парламента. Основните теми, които се дискутират на платформата са гражданско участие, НПО, доброволчество и гражданско образование.
„Гласът ни е изключително успешен. През изминалите месеци бяха събрани над 80 граждански идеи и десетки коментари, които бяха изпратени до управляващите в процеса на подготовката на различни законодателни инициативи“, коментира Надя Шабани, програмен директор на Българския център за нестопанско право (БЦНП).
В дискусията във Варна се включиха представители на НПО сектора, бизнеса, ученици и студенти. Участниците си тръгнаха доволни и споделиха, че са научили нови неща, че са изказали идеите си, че са намерили съмишленици и най-важното – че са повярвали, че гласът им има значение. Техните предложения ще бъдат качени на „Гласът ни“, където ще могат да бъдат подкрепени и коментирани.
Ето и част от тях, обобщени и разделени съобразно четирите тематични раздела в платформата.
ДОБРОВОЛЧЕСТВО
- Доброволецът да е виновен за вреди, нанесени в резултат на недобросъвестност.
- Застраховките на доброволците да се поемат от държавата или да са задължителни само ако държавата осигури средства.
- Да се разграничи еднократното и дългосрочното доброволчество. Законът за доброволчеството да касае само дългосрочното доброволчество. Да има доброволчески книжки само за дългосрочно доброволчество.
- Да се стимулира доброволчеството още в училище като извънкласна дейност (клубове). Доброволческите инициативи да се заложат в Годишния план на училището. Да се въведат доброволчески книжки в системата на гражданското образование
- Доброволци да могат да се ангажират от НПО в обществена полза и от НПО в частна полза. Тоест законът да позволява на всички НПО да набират доброволци и да бъдат стимулирани.
- Да се различаване доброволчеството, носещо допълнителна квалификация на доброволеца от останалото доброволчество.
ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ
- Сигурна квота за граждани и граждански организации в консултативните органи поне 1/3 от състава.
- Публично публикувани поименни списъци за гласуванията на народните представиели в пленарна зала.
- Избиране граждани на случаен принцип за участие в консултативните съвети.
- Мандатност през определен период на граждани и граждански организации в консултативните съвети.
- Задължение на общинските съвети да гласуват предложенията на гражданите.
- Право на отзоваване или санкциониране на народните представители.
- По-детайлни критерии на мандатността в консултативните органи.
- В Кодекса на труда да бъде приет текст, който задължава работодателите да освобождават своите служители от работа в случаите, когато тези служители са членове на консултативен орган (Става дума за случаите, когато служителите са доброволци в НПО, което е член на консултативен орган).
- Отговорност на медиите за некоректна информация, която разпространяват – лична отговорност на журналистите.
- Обратна връзка на представителите на участниците в консултативните съвети – прозрачност на протоколите от заседанията.
- Спешно създаване на единен регистър на деца и хора със специални потребности. Спешно създаване на иновативни социални услуги за млади хора с множество увреждания.
НПО
- НПО трябва да получава финансиране за:
– Информационни кампании за промяна на нагласите;
– За обучение на специалистите, предоставящи услуги;
– За методология; образователни и учебни програми.
– НПО не трябва да имат политическа обвързаност;
- Външни оператори да управляват и контролират средствата, предоставени на НПО от Фонда за развитие на граждански инициативи.
- Когато общините заделят от общинския бюджет за подкрепа на НПО, критериите за достъп за участие да бъдат ясни, прозрачни, предварително консултирани с гражданското общество. По подобие на идеята за Фонд за подкрепа на НПО – да се създават местни фондове и да се управляват от външни оператори.
- Източници за попълване на новоучредения Фонд за ГО:
– Средствата за ежегодните директни субсидии;
– Лотария;
– Процент от приватизация;
– Дарители;
– Подкрепа от общинските бюджети.
- При кандидатстване по българските оперативни програми всяка НПО да използва един и същ персонализиран код по подобие на кандидатстване по програми към Европейската комисия, т.е. да се окомплектоват документи само първоначално, а след това да се кандидатства с този персонализиран код.
- Определяне на разумни и по-ниски такси за регистрация на НПО в Агенцията по вписванията.
- Финансиране от Фонда на обучението на доброволците на НПО, за подготовка на доброволците да изпълняват мисията на организацията с метода на организацията.
- Да има финансов контрол за изразходване на средствата на НПО не само по документи, но и за оценка на ефекта от работа.
- При избор на партньор от общината, когато са бенефициенти по Оперативни програми – да се обяви конкурс за избор на НПО партньор.
- Да се измерва социалното въздействие на всяко финансиране на НПО.
- Здравните и образователните услуги за интеграция на децата със СОП да се случват и в училище, и да се предоставят от НПО.
ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ
- Гражданското здравно образование – самостоятелен предмет в училище.
- ДОИ да не бъдат критерии за оценяване на деца със СОП. Изработване на критерии и стандарти, професионално ориентиране
- По-голяма свобода на учителите за избор на партниране в образователния процес.
- Да има гражданско образование в училище за застъпничество.
- Родителите да бъдат включени в организирането на училищните дейности.
- Задължително гражданско образование.
- Да има регламентирано целодневно обучение на децата от 1 до 4 клас за цялата страна.
- Санкциониране на родителите за неглижиране на децата си по отношение на достъпа до образование не по силата на Закона за социално подпомагане и Закона за семейните помощи, а на основание Закона за образованието.NB!
- Специализирани програми за обучение на деца със СОП. И НПО да могат да предоставят образователни услуги.
- Гражданското образование да се институционализира. Задължителна форма за включване!!! Училището да делегира обучението по ГО на НПО експерти или само да създава свои интерактивни програми.
- За активизиране на добрия пример за подражание у децата е добре родителите да бъдат ангажирани в програмите за гражданско образование и това да е тяхно задължение.
„Гласът ни“ очаква още мнения, коментари и предложения по важни теми. Включете се на www.glasatni.bg.
Тематичната дискусия е част от проект на Български център за нестопанско право „Къщата на гражданското общество – общност за развитие“ (BG05/576), който се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 (www.ngogrants.bg).