Неправителствените организации с повишен ангажимент в образователния процес
Новата концепцията в образователната система в България е вече факт. В Държавен вестник, бр. 79 от 13 октомври 2015 г. беше обнародван Законът за предучилищното и училищното образование, с което завърши първият етап от голямата реформа в образователния процес – законодателният. Сега предстои може би по-трудният – този по прилагането на закона, с новата визия и стандарти, които да променят средата, така че да бъде осигурено „интелектуално, емоционално, социално, духовно-нравствено и физическо развитие на всяко дете“ (чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗПУО).
Близо една година след внасянето на проектозакона в Парламента, широкото му обществено обсъждане и последвалите редакционни промени, Народното събрание прие на второ четене окончателния текст на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО). С него законодателният орган гласува още по-голямо доверие на гражданския сектор, като постави ангажимента на НПО в сферата на предучилищното и училищното образование наред с този на държавата и общините. Този принцип е залегнал сред основните начала в новия закон.
В центъра на модернизираната образователна система е поставено детето при зачитане на неговите специфични потребности, способности и интереси. Една от водещите цели в закона е насочена към създаването на компетентности за разбиране и прилагане на принципите на демокрацията и правовата държава, на човешките права и свободи, на активното и отговорното гражданско участие. Друга основна цел, която образованието ще преследва, е свързана със създаването на условия за разбиране на глобалните процеси, тенденции и техните взаимовръзки. Възможността за въвеждане на нов стандарт за гражданско, здравно и интеркултурно образование безспорно ще има определяща роля в постигането на заложените цели.
Съгласно новата уредба, частните детски градини и частните училища ще могат да се създават като юридически лица с нестопанска цел по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и при спазване на изискванията на ЗПУО. Тези организации могат да имат единствен предмет на дейност, а именно – дейност на детска градина или училище, следва да извършват дейност само на една детска градина или училище. Задължително условие за започване на дейността ще бъде вписването в регистъра на институциите в системата на предучилищното и училищното образование и получаването на удостоверение за вписване от министъра на образованието и науката. За първи път се дава възможността едно юридическо лице с нестопанска цел, регистрирано като частна детска градина или училище, да може да получава средства от държавния бюджет при извършване на такава дейност.
Директорите в частните детски градини и частните училища ще се определят от самите ЮЛНЦ. Техните функции традиционно ще бъдат свързани с ръководство на образователния процес в заведението в рамките на правомощията, определени с държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. Органите на ЮЛНЦ ще могат сами да овластят директорите с допълнителни управленски, представителни и контролни правомощия.
С цел създаване на условия за активни и демократично функциониращи общности, към всяка детска градина и всяко училище се предвижда формирането на обществен съвет. Той ще функционира като орган за подпомагане развитието на съответната детска градина и училище и за упражняване на граждански контрол върху тяхното управление. В заседанията на обществения съвет ще могат да бъдат канени и служители на институцията, на регионалното управление на образованието, експерти, на работодателите, на синдикатите, на ЮЛНЦ и други заинтересовани лица.
В отделна глава подробно са разписани статутът и функциите на настоятелствата като независими доброволни сдружения за подпомагане дейността на образователната институция. Предвижда се възможността за създаване на настоятелства към всяко училище, детска градина или център за подкрепа за личностно развитие по реда на ЗЮЛНЦ.
При разработване на областните стратегии за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците, областните управители ще имат ангажимента да осигуряват участието и на представители на НПО, работещи в областта на приобщаващото образование, и на други заинтересовани органи, лица и организации, имащи отношение към развитието на подкрепата за личностно развитие.
Друга изключително важна промяна е възможността ЮЛНЦ в обществена полза, работещи в областта на приобщаващото образование, да могат да предоставят методическа подкрепа при работа с деца и ученици със специални образователни потребности на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие в зависимост от конкретните потребности. По този начин ще бъде възможно осигуряването на адекватна допълнителна подкрепа към образователния процес и интегриране на подкрепата и услугите.
Именно в посока интегриране на услугите и подкрепата е предвидената промяна по повод създаването на Центрове за личностно развитие. Предвижда се тези центрове да предоставят подкрепа за развитие на способностите, компетентностите, кариерно ориентиране, ресурсно подпомагане и др. Дейностите ще могат да се възлагат по реда на Закона за социално подпомагане на лицензирани доставчици на социални услуги за деца.
Неправителствените организации ще имат възможност да участват и в разработването на редица програми за обучение. Така например представители на ЮЛНЦ ще могат да участват в процеса на разработване на учебни програми за избираеми модули в средното образование въз основа на държавния образователен стандарт за профилирана подготовка. Също така ЮЛНЦ ще могат да изготвят програми за обучение за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, които впоследствие да представят пред министъра на образованието и науката. Предвижда се одобрените програми да бъдат вписвани в информационен регистър, поддържан от МОН.
Освен положителните промени, които всички се надяваме, че ще осигурят едно по-качествено и развиващо личността на децата образование, важно е да се отбележи, че в целия процес по изработване и приемане на закона НПО и техните коалиции бяха активен участник в даването и обсъждането на различните предложения. Законът за предучилищното и училищното образование влиза в сила от 1 август 2016 г. с изключение на някои изрично посочени глави и разпоредби.
Целият текст на закона може да бъде намерен на страницата на Държавен вестник. http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=97877