Гласът на социални предприемачи – новата точка от дневния ред
Под знака на морско пътуване и океански приключения премина Националната конференция „Социално предприемачество – пълен напред“, организирана от фондация „Помощ за благотворителността в България“ (ФПББ) и Български център за нестопанско право (БЦНП). Срещата се проведе на 26 ноември 2015г. в Пресцентъра на НДК, гр. София, и събра повече от 80 представители на гражданския сектор, сред които и такива, които вече развиват свои социални предприятия.
Основна цел на конференцията беше да срещне на едно място хора и организации, заинтересовани от темата за социално предприемачество и да обедини Форум „Социални предприятия в България“ за общи застъпнически действия и промотиране разбирането за СП в обществото. Наред с това присъстващите имаха задачата да постигнат общо съгласие около въпроса, какво е социално предприятие и предприемачество, да идентифицират проблемите и възможните им решения по отношение на изграждането на капацитет за развитие, както и за осигуряване на финансова подкрепа, в контекста на представената Пътна карта за развитие на социалното предприемачество в България.
Началото на пътуването бе поставено от водещия на конференцията Юрий Вълковски, представител на фондация „Reach for Change“ в България. Той откри събитието с кратко представяне на развитието на социалното предприемачество в Европа и по света и посочи основните действащи програми, които подкрепят социалното предприемачество в България, сред които са Програмата за социално предприемачество за НПО на Български център за нестопанско право, Rinker’s Challenge на Център „Ринкър“ към Фондация „Помощ за благотворителността в България“, инициативата ПРОМЯНАТА, реализирана от фондация „Reach for Change“. С думите „Ако нямаме спирките по пътя, няма как да направим цялото пътуване.„, Вълковски насърчи настоящите и бъдещи социални предприемачи да продължат да се развиват и да бъдат сред добрите примери в България.
„Надеждата на всички е чрез социалното предприемачество да постигнем по-устойчиви решения на социалните и екологични проблеми, по които работим“, сподели Елица Баракова, изпълнителен директор на ФПББ. Тя представи проекта „Укрепване на Форум Социални предприятия“ и изрази увереност, че срещи като тази допринасят за обединяване около нужни на българските условия предложения как трябва да изглежда подкрепяща социалните предприятия среда.
„Нека да ползваме повече продукти на социални предприятия!“, призова г-жа Баракова. Тя представи социалните предприятия, чиито подаръци зарадваха участниците на събитието – торбички, старателно изрисувани от доброволци на Фондация „Дечица“, свещи, изработени в ателието на фондация „Конкордия България“, кетъринг, осигурен от фондация „Светът на Мария“. Най-активните участници бяха наградени от „Конкордия България“, която предостави безплатни ваучери за фризьорски услуги.
„Няма как да се правят политики, ако ние не сме активни и не се включим в дневния ред на политическия живот“, коментира Надя Шабани, програмен директор на БЦНП. Тя подчерта важността на това да се предлагат решения, които са работещи за самите социални предприемачи. „Мислейки си за правната рамка на СП, първо, трябва да създадем насърчителни инструменти, второ – да развием среда, която да осигури устойчивост, и на трето място – тази правна рамка да бъде резултатна.“, сподели г-жа Шабани.
По време на сесията „На абордаж“ участниците дискутираха 3 големи теми, свързани с дефиниране на понятието „социално предприемачество“ с модератор Павлета Алексиева, БЦНП; развиване на капацитета за управление на социално предприятие с модератори Анселмо Капороси, Италия, и Спаска Петрова, сдружение „Нов Път“; финансова устойчивост на социалните предприятия с модератори Марина Стефанова, фондация „Каузи“, и Ренета Венева, НАРД.
„Вие трябва да решите какъв път ще поемете. Трябва да се стараете да бъдете първата страна в Европа и най-важното – трябва да имате капацитета да менажирате предприятието“, сподели г-н Анселмо Капороси, чийто предходен опит включва подкрепа за социални предприятия в Италия и няколко форума за СП в България. Той подчерта значимостта на икономическите принципи за разпространението на продукцията на СП. „Трябва да има пазар, а не да мислите само за печалбата“, добави той и даде съвет да се учим от лошия опит, не от добрия.
Алиса Пелатан, основател на AMP Avocats in France, обобщи тенденциите в регулацията на социалното предприемачество в страните от Европейския съюз. Тя изведе 5 ключови условия за успешно развитие на СП. Като условие от първостепенно значение г-жа Пелатан посочи преследването на изрична социална цел в обществото и ограничаване разпределението на печалбата и активите с цел приоритизиране на социалната цел. Организацията следва да участва в икономическата дейност и да се управлява прозрачно, като в същото време трябва да бъде независима от правителството.
Уго Касоне разказа за италианската практика и работата си като председател на консорциум за подкрепа на социални предприятия в област Лацио с финансиране по инструмента на Европейската комисия, известен като Global Grant. Global Grant бе описан като подходящото публично-частно партньорство, което позволява по-бърза, по-гъвкава и качествена подкрепа за малки местни инициативи.
„В България към момента има 2 046 организации, самоидентифицирали се като социални предприятия по данни на НСИ“, отчете Теодора Тодорова, държавен експерт в Министерството на труда и социалната политика. Тя представи предстоящите мерки за подкрепа на социалните предприятия, заложени в Плана за действие за 2016 и 2017 г. към Националната концепция за социална икономика, и напомни, че в момента се разработва проектът на Закон за социална икономика.
„Узрял е вече моментът да бъде приет този Закон за социална икономика. Давайте предложения какво да има в него!“, призова Тихомира Палова, старши експерт в Министерството на икономиката. Тя насърчи участниците да се свържат с финансовите институции, за да комуникират и с тях възможните решения на идентифицираните проблеми.
На въпроса на водещия: „А какво ще правим оттук насетне с тази хубава канализирана енергия от днес?“ Надя Шабани подкани участниците да продължат да споделят своите както изказани, така и неизказани предложения и идеи за развитието на политиките за социалното предприемачество в България на онлайн платформата „Гласът ни“ , за да достигнат и бъдат чути от властимащите. В заключение г-жа Шабани обяви, че всички събрани в „Гласът ни“ предложения ще бъдат представени следващата седмица пред работната група по законопроекта, за да бъдат взети под внимание при финализиране на нормативния акт.