Граждански академии за НПО 2024 – Силата е в знанието
За да не сънувате кошмари с ДАНС:
Или с данъчните …
Идваме на помощ с…
Тази есен Гражданските академии за НПО се завръщат с нови 3 издания!
И през новия сезон продължаваме да помагаме на хората на сектора с богата обучителна програма. Ще учим, тренираме и разговаряме за всичко най-важно, което трябва да знаем, за да сме изрядни в управлението на своите организации и успешни застъпници на местно и национално ниво.
Станете част от новия сезон Граждански академии за НПО!
Кандидатствайте за участие до 26 септември 2024, включително
Защото силата ни е в знанието! А колкото повече знаем, толкова по-спокоен ще бъде сънят ни. И толкова по-успешна – каузата ни!
Какво включат Гражданските академии за НПО?
Гражданските академии за НПО са 5-дневен интензивен обучителен курс на живо по основополагащи НПО теми:
- Правни изисквания и стандарти за добро управление на юридическо лице с нестопанска цел
- Застъпничество за граждански каузи
- Стопанска дейност
- Финансово планиране и финансова устойчивост
- Комуникации и работа с медии.
Сесиите съчетават теоретично знание с практически задачи, групови занимания и индивидуални консултации.
Обучителната програма е насочена към граждански организации, неформални групи и активисти, които работят на местно и национално ниво.
В лекторския екип влизат експерти на Български център за нестопанско право – професионалисти с ключова експертиза във всички най-важни области за сектора и опит в обучаването, консултирането и развиването на потенциала на гражданските организации.
Гражданските академии за НПО се организират от Български център за нестопанско право в рамките на проект BIRDS in BG. Целта на инициативата е да подкрепя изграждането на устойчиво гражданско общество, включително помагайки за развиване на капацитета на малките и местни неправителствени организации в България, които работят за социална промяна, защитават, насърчават и повишават осведомеността за човешките права, демокрацията, върховенството на закона и европейските ценности.
За нашите организации, в малките общини беше полезно абсолютно всичко. При нас нещата се случват много тромаво заради влиянието на местната власт. Обучението ме активира и мотивира!”- участник в Гражданска академия 2023
Какъв е графикът на Академиите през 2024 г.?
Вярваме, че знанието е ценност и е важно то да бъде достъпно. Затова и тази година сме предвидили възможности за участие в 3 Академии, от които да изберете най-подходящата за вас. Всяка академия се провежда с идентична програма в 3 различни периода през октомври и ноември 2024:
АКАДЕМИЯ № 1: 21-25 октомври 2024, в София (5 последователни дни)
АКАДЕМИЯ № 2: 30 октомври-1 ноември (първа част от 3 дни) и 4-5 ноември 2024 (втора част от 2 дни)
АКАДЕМИЯ № 3: 18-22 ноември 2024, в София (5 последователни дни)
За кого са подходящи Академиите?
Ако отскоро работите в НПО сектора или сте част от малка или новосформирана организация, преминаването на Гражданска академия ще ви помогне да развиете капацитета си като защитници на граждански каузи.
Дори и да имате вече натрупан опит в сектора, знаем, че непрекъснато променящата се правна рамка, практики на институциите и изисквания на контролиращите органи изискват непрекъснато догонвяне. И в този случай, ако се включите, можете да научите някои нови и важни положения, както и да обсъдите с колеги от сектора добри примери и възможни стратегии за действие.
Вярваме, че след Академиите и вие ще чувствате по-спокойни и уверени, че:
- Изпълнявате всички административни задължения,
- Спазвате високи стандарти за отчетност и прозрачност,
- Познавате принципите за добро финансово управление,
- Умеете да работите с медии и да разказвате за себе си на човешки език,
- И не на последно място – че сте активни застъпници в процеса на създаване на политики.
Така, както и други 60 колеги от сектора, преминали през Академиите от 2023 година, се чувстват днес.
„Всички сесии бяха еднакво полезно и спомагат за изграждане на по-завършена представа за дейностите, тъй като може да се наложи да се върши всякаква работа, ако обстоятелствата го налагат.“ – участник в Гражданска академия 2023
Какви са условията за кандидатстване?
За кандидатстване за участие в Гражданските академии се изисква да отговаряте на следните критерии:
1. Вие сте част от екипа на гражданска организация (сдружение, фондация, читалище) Предимство ще имат организациите, които са получили финансова подкрепа в рамките на проекта BIRDS in BG.
2. Вие участвате в неформална група.
3. Вие сте активист за граждански каузи.
4. Имате възможност да присъствате по време на целия 5-дневен курс на избраната Академия.
Важно: Предимство при селекцията ще имат кандидатите от организациите, които вече са участвали в Академиите през 2023 г., както и кандидатите от организации, номинирали 2-ма или повече души от своите екипи.
Внимание: При номинация на 2-ма или повече души от една организация, всички одобрени кандидати имат ангажимента да участват в избраната Академия.
Какво е важно да знаете преди Академиите?
- За участие в Гражданските академии не се заплаща такса участие.
- Разходите за обучителния курс, настаняване в София, транспорт, храноден, кафе паузи и обучителни материали са осигурени по проект BIRDS in BG, съфинансиран от Европейския съюз.
- Одобрените участници декларират ангажимент за участие в избраната Академия.
- Гражданска академия се провежда при сформиране на група от минимум 16 участници.
- Местата във всяка Академия са ограничени до 20 участници.
- Кандидатстването става с онлайн формуляр.
- Краен срок за кандидатстване: до 26 септември 2024, включително.
- Одобрените кандидати ще бъдат уведомени писмено в срок до 8 октомври 2024.
Кои са темите на Академиите?
>> ПРАВНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ НПО <<
В поредица от правни сесии ще ви запознаем с най-важните правила, които трябва да знаете и помните, за да сте прилежни и изрядни при спазването на закона и управлението на организацията си по прозрачен и отчетен начин.
Ще научите кои са основните задължения на НПО по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и изискванията на Агенция по вписванията към НПО. Ще разберете как нестопанските организации могат да набират дарения и да развиват бизнес с кауза. И защо това не е забранено от закона, когато спазвате определени условия. Ще научите още и за данъчното облагане на НПО и техните дарители, спецификите при защитата на личните данни и кои са мерките срещу изпирането на пари, които трябва да прилагате.
>> ЗАСТЪПНИЧЕСТВО ЗА ГРАЖДАНСКИ КАУЗИ <<
За да постигаме промяната, която желаем, трябва да знаем и как да се застъпваме за нея. А това означава добре да познаваме елементите на застъпническия процес. В тези сесии ще научите как да се борите за своите каузи и да постигате мисиите си. Ще си говорим за инструментите на гражданското участие – кога, къде, какво, с кого. Ще ви споделим и от нашия богат 22-годишен опит как планираме и организираме застъпнически кампании.
>> ФИНАНСОВО ПЛАНИРАНЕ И ФИНАНСОВА УСТОЙЧИВОСТ <<
Ще си говорим за източниците на финансиране за граждански инициативи, защо е важно да ги диверсифицираме и кои са принципите за доброто планиране и финансово управление. Ще тренираме бюджетиране и финансова отчетност.
>> КОМУНИКАЦИИ И РАБОТА С МЕДИИ <<
Умението да разказваме завладяващи истории чрез видео и снимки е сред новите комуникационни инструменти, част от инвентара на всяка организация, която цели да променя нагласи чрез своето публично говорене. Ще обърнем внимание на няколко прости правила за това как да разказваме добри, завладяващи и ясни визуални истории, с които да подсилим посланията си.
Няма да забравим и „старите“ си приятели – традиционните медии. Ще научите какво искат журналистите, как да постигнете яснота на езика и най-вече – как да предадете своите послания чрез медиите.
>> SMALL TALKS, ТРЕНИРАНЕ, МЕНТОРСТВО <<
Ще имаме и специални гости, с които ще разговаряме за важни обществени теми и тенденции, за да разберем по-добре какво се случва в България. Ще се упражнявате в конкретни казуси по актуални застъпнически теми и ще имате възможност да работите в екипи заедно с ментори от БЦНП.
Вярваме, че разковничето за силно гражданско общество е създаването на партньорства. Затова, няма да пропуснем да се забавляваме и да правим всичко онова, което ще ни сближи като приятелска общност с общи идеи.
„Усещането за обединение и част от общност. За мен законовите рамки са нещо предизвикателно поради не доброто познание на материята и липса на опит. Смятам, че това беше изключително благоприятен начин за обучение по сложно разбираеми теми.“ – участник в Гражданска академия 2023
Имате въпроси и НПО казуси за решаване? Елате заедно да намерим отговорите!
На 17 септември (вторник) от 15:30 до 17:00 часа в Щрак (София, ул. Христо Белчев 3, партер) ви каним на Информационен ден за НПО казуси.
По време на събитието експертите от БНЦП:
- Ще ви разкажем по-подробно какво ще включва програмата на Гражданските академии.
- Ще отговорим на вашите въпроси.
- Ще потърсим заедно решенията на казусите, с които сте се сблъсквали при работата си с различни институции – Агенция по вписванията, НАП, банки или други структури (например, отказ за откриване на сметка или за предоставяне на обществена информация, неясни инструкции и пр.).
Споделете своите въпроси. Ние ще намерим отговорите.
За записвания: формуляр за регистрация
Срок за записване: до 13 септември 2024, включително
Внимание: Информационният ден ще бъде излъчен и в Zoom. Заявилите желание да се включат онлайн, ще получат линк за Zoom ден преди. Моля, да проверявате и Спам папката на пощата си.
Искате да се свържете с нас?
Ако имате въпроси във връзка с кандидатстването за Гражданските академии за НПО или за Информационния ден за НПО казуси, може да се свържете с нас на имейл: aylin@bcnl.org или по тел.: (+359) 88 851 99 91, лице за контакт: Айлин Юмерова, БЦНП.
Автор на заглавната илюстрация “Ние сме героят” е Милена Симеонова, автор в конкурса “Граждански Будилник” 2019
Гражданските академии за НПО се организират от Български център за нестопанско в рамките на проект BIRDS in BG, съфинансиран от Европейския съюз. Проектът е партньорска инициатива на Българския фонд за жените (БФЖ), Българския център за нестопанско право (БЦНП) и Фондация Impact Drive (IDF).
Изразените възгледи и мнения в тази публикация са единствено на автора(ите) и партньорите, изпълняващи проекта и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито предоставящият ги орган могат да бъдат държани отговорни за тях.