Индексът за устойчивост на НПО 2011 за България отново отбелязва влошаване
Днес, 2 юли, в БТА беше представен Индексът за устойчивост на неправителствените организации (НПО) за България за 2011 г. Индексът оценява състоянието на гражданския сектор в 7 области:
* Правна рамка за НПО;
* Организационен капацитет;
* Финансова устойчивост;
* Застъпничество;
* Предоставяне на услуги;
* Инфраструктура;
* Обществен престиж.
Оценките за всяка област варират от 1 (най-висока степен на устойчивост) до 7 (най-ниска степен на устойчивост).
Индексът е инструмент, изработен от Американската агенция за международно развитие (USAID) за изучаване на нивото на развитие и жизнеността на НПО сектора в страните от Централна и Източна Европа и бившия Съветски Съюз. Изследването се провежда за 15-та поредна година. Партньор на Американската агенция за международно развитие за изследването е Българския център за нестопанско право.
През 2011 г. изследването обхваща 29 страни от Централна и Източна Европа и бившия Съветски съюз. Цялостната оценка на България е 3.4, което представлява влошаване спрямо предходни години. Това е продължение на тенденция стартирала през 2007 г., когато оценката за България е била 3.1. За изминалата година България отбелязва спад в оценката по 6 от седемте области на оценка (с изключение на предоставянето на услуги). Някои от причините за това са липсата на държавна политика за взаимодействие с НПО, премахването на бюджетните субсидии, разпределяни чрез конкурс, както и оценката на самите НПО за тяхното ограничено влияние върху приеманите от държавата политики.
В цялостната класация България се нарежда на 8-мо място по отношение на другите страни (лидери в класацията са Естония, Полша и Чехия). По два от показателите оценките на страната са изключително лоши и наближават границата на затруднената устойчивост – финансова устойчивост и организационен капацитет. По отношение на финансовата устойчивост България се нарежда на 12-то място (заедно с Казахстан и Албания), но след всички нови страни-членки на ЕС, Хърватия, Украйна и Македония.
По отношение на организационния капацитет Индексът ясно показва, че гражданските организации в България не се стремят да увеличат или запазят своя организационен капацитет, а се опитват да оцелеят. С оценката от 4.6 по този показател България се нарежда на 23-то място, като след нас са единствено Беларус, Азербайджан, Таджикистан, Узбекистан и Туркменистан.
Индексът за България може да намерите тук, а целият индекс може да намерите на този адрес: http://transition.usaid.gov/locations/europe_eurasia/dem_gov/ngoindex/