Изказване на БЦНП относно заседанието на Комисия по културата и медиите на 19.09.2024

На първо място, искаме да кажем, че предложеният закон е закон, който не изсветлява дейности, а забранява дейности. С други думи днес в тази комисия се разглежда един закон срещу гражданските свободи.

Законопроектът е срещу свободата на сдружаване. Срещу това българските граждани да създават или да участват в работата на читалища, сдружения и фондации.

Припомняме, че правото на сдружаване е ограничено единствено и само от българската Конституция – чл. 44, и това е така неслучайно така. В демократичните държави хората се сдружават, за да постигат заедно цели и да се борят за каузи, които са им важни, включително и за да критикуват държавата, институциите, политически парти и пр. И това трябва да става свободно без ненужна и непропорционална намеса на държавата, без лепене на унизителни етикети от страна на държавната власт и без държавата да наказва чрез забрани осмелилите се да й противоречат, да посочват грешките й или просто да се борят за промяна, която смятат за полезна за цялото общество.

Ние, Български център за нестопанско право, пазим правото на сдружаване вече 23 години и категорично можем да кажем, че подобен закон дори не е нужно да бъде приет, за да има негативно въздействие. През последните седмици законопроектът се ползва за повод за очерняща атака срещу различни организации – от голяма неправителствена организация, занимаваща се с развитието на българското образование, до малко сдружение, което се занимава със съхранението на традиционен български занаят, което се е осмелило да изрази позиция срещу законопроекта.

Ясно е, че целта на законопроекта, с неясните му и противоречиви дефиниции, е да сплашва и да се прилага произволно. Целта му е да бъде бухалка срещу неудобните.

Законопроектът е и срещу свободата на изразяване, срещу политическите права на гражданите и срещу свободата на медиите.

Ако трябва да сме честни – от приемането на Конституцията от 1991 г., с която отново държавата ни възприе за върховен принцип правата на личността, нейното достойнство и сигурност – това, което виждаме днес, е най-сериозната провокация срещу гражданските права и свободи.

Мит е, че законопроектът ще засегне само граждански организации. Той ще засегне не само граждански ангажираните хора, създали или участващи в дейността на граждански организации, но и бизнеси, и политически парти, и научни, образователни и културни институции, и отделни активисти, които се осмелят да работят с някой извън България или просто да получат дарение с чуждестранен произход. Ако бъде приет законът, ще се предостави на държавата двусмислен механизъм за контрол, забрана и наказание на почти на всеки, който иска да бъде граждански активен и тази активност не се харесва на някой облечен във власт.

Неслучайно становището ни срещу законопроекта получи подкрепа от над 2300 граждани и организации и продължава да трупа подкрепа.

Ние вярваме, че в България през последните 30 години се е възстановила демократичната култура и се е развило разбирането за защита и отстояване на гражданските права и свободи, които се полагат на всеки български гражданин. Поради това сме уверени, че този законопроект няма да бъде приет сега. А всеки дебат по темата ще носи негативизъм за тези, които застават срещу гражданската енергия.

Затова, уважаеми народни представили, се обръщам към вас от свое име и от името на организацията, която представлявам днес:

Моля, престанете да се опитвате чрез законови предложения да внушавате, че всеки български гражданин е готов да се откаже от ценностите си, да предаде под някаква форма родината си или че е готов да се продаде било то за 1000 лв. на една година… или за повече.