Изложба „РЕШАВАМ=СЪЩЕСТВУВАМ” набира обществена подкрепа за премахване на системата на запрещение
Какво се случва в живота на човек, когато му е отнето правото да решава? Картини, вдъхновени от действителни истории, дават отговор на този въпрос.
Уважаеми колеги и приятели,
Български център за нестопанско право има удоволствието да Ви покани на откриването на изложба „РЕШАВАМ = СЪЩЕСТВУВАМ“ на 1 март 2016 г. (вторник), от 18:30 часа в галерия Credo Bonum (София, ул. „Славянска“ 2). Нестандартната изложба, вдъхновена от действителни истории, разказва за мечти и възможности, затворени под стъкления похлупак на правото, за липси, за различия и самота. Изложбата обаче показва и колко сме еднакви – и щастливи – когато желанията ни биват зачитани и получим шанса да чертаем собствения си път.
Автор на изложбата е художникът Надежда Георгиева (Над), а текстовете са дело на Яна Бюрер Тавание.
Представете си живот, в който не можете да вземете нито едно решение за себе си – от това къде да живеете, до това какво да си купите. Звучи абсурдно, нали? И е. Но хиляди хора в България имат такъв живот.
Чрез системата на запрещението (съществуваща в България от 1949 г. насам), властта върху живота на хора с интелектуални затруднения или психични проблеми се предоставя в ръцете на друг. Този друг, настойник или попечител, разполага с всичко – с живота, емоциите, със свободата на човека.
Хората, поставени под запрещение, нямат право да решават нищо за себе си – от по-големи неща като това къде ще живеят и дали ще сключат брак, до дребни детайли като какво ще ядат или облекат днес. Тези хора не разполагат с никаква власт; техният глас, желания, мисли, нямат стойност пред закона. Много от тях стават жертва на собствените си настойници, които се облагодетелстват с имотите или парите им. Много биват затваряни за цял живот в институция, без правната възможност да инициират процес, който да ги изведе от там. Поставянето под запрещение се случва твърде лесно, и в общия случай е завинаги.
Новият подход се нарича Подкрепено вземане на решения. Той е предвиден в Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, ратифицирана от България, и представлява ключ за осигуряване на равенство пред закона за всички – ключ, който отваря врати към това да бъдеш автор на собствения си житейски път, да бъдеш част от общност, да държиш контрола върху собственото си развитие.
С изложбата набираме обществена подкрепа за премахване на системата на запрещение и спазване на гаранциите, които дава член 12 от Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, и за приемане на проекта на Закон за физическите лица и мерките за подкрепа. Законодателното въвеждане на концепцията за подкрепено вземане на решения ще позволи на хората с увреждания да застанат начело на живота си, да бъдат част от обществото, да решават, следователно – да бъдат.
Изложбата е инициирана от Български център за нестопанско право, Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения, Фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“, Фондация „Светът на Мария“ и с подкрепата на Фондация „Кредо Бонум“.
Медиен партньор – Българска национална телевизия.
____________________________________________________________________
Изложбата се осъществява в рамките на Програма „Следваща стъпка“, изпълнявана от Български център за нестопанско право. В рамките на Програмата се апробира подкрепено вземане на решения с реални хора на 10 места в България. Натрупаният опит и знание се използват при разработването на предложения за изменения на законодателството относно запрещението и въвеждането на нови мерки за подкрепа при упражняване на основни човешки права.