Изменение на Закона за обществените поръчки
На 11.04.2002 г. Парламентът прие на второ четене Закон за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки.
Съществено е изменението на закона в частта отнасяща се до кръга на лицата, които могат да бъдат кандидати за изпълнители на договор за възлагане на обществена поръчка, който е разширен. В него влизат и юридическите лица с нестопанска цел, независимо от това дали са определени за извършване на дейност в обществена или в частна полза.
Според досега действащата уредба изпълнител по такъв договор можеше да бъде единствено търговец по смисъла на Търговския закон.
В приетите изменения на закона се предвижда, че изпълнител на договор за обществена поръчка може да бъде и юридическо лице, осъществяващо научноизследователска и/или стопанска дейност по силата на специален закон.
По силата на чл.3, ал. 3 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел /ЗЮЛНЦ/, който в случая се явява специален по отношение на Закона за обществените поръчки /ЗОП/, юридическите лица с нестопанска цел могат да извършват допълнителна стопанска дейност.
Така след тези изменения на основание член 5, ал. 2 от ЗОП, във връзка с член 3, ал. 3 от ЗЮЛНЦ изпълнители по договор за възлагане на обществена поръчка могат да бъдат и юридическите лица с нестопанска цел.
Друго важно изменение, касаещо правния режим на нестопанските организации в сферата на обществените поръчки е въведено в изменения чл. 4, ал. 1 от ЗОП, според който възложители на обществени поръчки, наред с държавните органи, кметове на общини, висши училища и лечебни заведения са и юридически лица с нестопанска цел, които се разпореждат със средства от държавния бюджет и извънбюджетни сметки, общинските бюджети и фондове или преотстъпени бюджетни приходи.
С измененията на закона се създава нова Държавна агенция по обществени поръчки към Министерския съвет за осъществяване на държавната политика в областта на обществените поръчки, която до момента бе осъществявана от министъра на държавната администрация.