ПРИЕТ Е НОВ ЗАКОН ЗА ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ПАРТИИ

На 1 Април 2005 г. в Държавен вестник беше публикуван нов Закон за политическите партии, който отмени досега действалия закон със същото наименование. В новия закон са предвидени по-строги изисквания относно учредяването, набирането на имущество и финансовия контрол върху дейността на политическите партии.

Законът предвижда по-сложна процедура за учредяване на политическа партия. Задължително трябва да се образува инициативен комитет от най-малко 50 български граждани, който приема учредителна декларация в писмена форма, публикува я поне в един национален ежедневник и открива подписка за набиране на членове-учредители. Учредителната декларация се попълва и подписва от лицата, които желаят да станат учредители, включително и от членовете на инициативния комитет. Учредителното събрание се провежда в срок от 3 месеца от датата на приемане на учредителната декларация и на него се приема устава на партията. В закона са предвидени допълнителни елементи от необходимото съдържание на устава на всяка политическа партия в сравнение със стария закон. Според Преходните и Заключителни разпоредби на закона, политическите партии регистрирани по реда на отменения Закон за политическите партии в срок до 31 декември 2005 г. трябва да приведат уставите си в съответствие с изискванията на новия закон.

И според новия Закон политическите партии набират имуществото си от собствени приходи и държавна субсидия, отпускана при условията, които предвиждаше отменения закон. Съществената разлика според новата уредба е, че въобще не се допускат анонимни дарения, докато според старата имаше възможност да се предоставят анонимни дарения до размер поставен в зависимост от размера на годишната държавна субсидия. Размерът на дарението, което едно физическо лице може да предостави на политическа партиия в рамките на една календарна година е намален от 30 000 лв на 10 000 лв. Въведени са нови групи лица, които не могат да предоставят средства на политическите партии: юридически лица в процедура по приватизация; организатори на хазартни игри; религиозни институции или юридически лица с нестопанска цел, извършващи дейност в обществена полза; чуждестранни търговски дружества или чуждестранни организации с идеална цел. Според новия закон средства на партиите не могат да предоставят търговски дружества с над 5 на сто държавно или общинско участие, докато според стария ограничението се отнасяше за предприятия с над 50 на сто държавно или общинско участие.

Новият закон установява допълнителна възможност за набиране на собствени приходи – от фондонабиращи мероприятия. Според Допълнителните разпоредби на закона това са дейности по набиране на средства въз основа на възмездна или безвъзмездна сделка, под формата на пари, услуги или техническо оборудване в полза на политическа партия.

Със Закона за политическите партии от 2005 година е разширен и финансовият контрол спрямо политическите партии. Финансовият отчет на политическата партия за предходната календарна година подлежи на независим финансов одит и заверка от независим финансов одитор. Въведено е ново задължение за контролиращия финансовата дейност на политическите партии орган – Сметната палата. Тя трябва да публикува в служебния бюлетин и Интернет страницата си доклада за резултатите от одитите на финансовата дейност в срок до един месец от тяхното приключване, а в срок до 15 април на текущата година наименованията на партиите, които не са подали отчети до 31 март за предходната година.