Rights in the loop – за правата на човека в дигиталната среда

Цел на проекта

Целта на проекта е осъществяването на кампания за повишаване на обществената осведоменост, която да постави началото на движение за защита на спазването на правата на човека в онлайн пространството със специален фокус върху защитата на гражданските свободи – правото на изразяване, сдружаване и мирни протести.

Ще се опитаме да постигнем тази цел, повишавайки обществената чувствителност по отношение на участието в дигиталната среда, повдигайки важни въпроси за правата на човека във връзка с използването на технологиите и провокирайки размисъл, търсене на повече информация по въпросите, които трябва да бъдат разгледани, за да има по-добри и по-справедливи технологии в бъдеще.

 

Очакваните резултати от нашите действия са: а) добре разпознаваема кампания за опасностите, които цифровото пространство може да крие по отношение на защитата на правата на човека, б) изграждане на аудитория, която е ангажирана с поставените въпроси, в) провокиране на медиен интерес за последваща дискусия относно спазването на правата на човека в цифровото пространство и г) намиране на правилния баланс между технологичното развитие и защитата на правата на човека, което е спешен въпрос.

 

Стратегическа дейност 1: Дизайн на кампания за повишаване на осведомеността

Следвайки научнообоснованите принципи за това кое кара хората да се вълнуват, ще изградим кампанията по забавен и основан на надеждата начин, който не просто да приписва вина или да има за цел да превърне хората в противници на технологиите. В основата на кампанията ще бъде набор от въздействащи визуални материали, които ще подчертаят редица проблеми и опасения, свързани с правата на човека в дигиталното пространство, както и ще изложат предпазните мерки, които трябва да бъдат взети предвид при създаването на нови технологии. За допълнителна творческа пикантност някои визуализации ще бъдат създадени с помощта на изкуствен интелект, а други – от хора-дизайнери. Визуализациите ще бъдат съчетани с нашите собствени силни и лозунги.

Ще разработим кампанията в сътрудничество с нашата партньорска организация Fine Acts – глобално креативно студио за социално въздействие, което подкрепя НПО в творческото мислене, използването на изкуството и възприемането на играта като инструмент за социална промяна.

 

Стратегическа дейност 2: Достигане на посланието  

Ще разгърнем разработената кампания основно в социалните медии, но ще използваме и традиционните комуникационни канали. Ще активизираме усилията си за комуникация и достигане до обществеността по три различни начина. Първата фаза ще бъде мащабна кампания в социалните медии. Планираме да ангажираме съмишленици и да повдигнем общата загриженост по отношение на защитата на правата на човека. Освен това, планираме целенасочено офлайн присъствие: ще поставим визуализации на кампанията по билбордове и спирки на градския транспорт в три от най-големите български градове. Третият стълб на кампанията ще бъде насочен към традиционните медии, като провокира техния интерес към кампанията. Това ще доведе до медийно отразяване, вкл. интервюта за представяне на кампанията, и ще бъде още една възможност за повишаване на осведомеността по по-комплексен начин.

 

Стратегия 3: Мобилизиране на движението

След като отворим каналите за нашата кампания и привлечем поддръжници, ще използваме тази възможност, за да проучим допълнително аудиторията с информация и истории, които са важни по отношение на спазването на правата на човека. Основното послание ще бъде, че като общество и индивиди, независимо къде се намираме – онлайн или офлайн, трябва да сме сигурни, че личните ни права се спазват. Част от нашата комуникационна стратегия ще бъде да продължим да изграждаме група от подкрепящи ни журналисти и да ги привличаме, като споделяме успешни истории за технологиите и спазването на човешките права.

 

Продължителност на проекта: 9 месеца.

Начална дата на проекта: 1 април 2023 г.

Дата на приключване на проекта: 31 декември 2023 г.

Споразумение за отпускане на безвъзмездни средства: Engaging Central Europe – A Project of the German Marshall Fund of the United States (Проект на Германския фонд Маршал на САЩ)

Средствата за тази безвъзмездна помощ са получени от Агенцията за международно развитие на Съединените американски щати, Споразумение за сътрудничество № 7200AA22CA00025, Централна Европа – изграждане на устойчивост на гражданското общество (CEBRICS): 24 500,00 USD