България предприе първа стъпка по създаване на Съвет за координация на участието в Глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“
„Партньорство за открито управление“ е международна инициатива, чиято цел е да бъдат постигнати конкретни ангажименти от страна на правителствата за насърчаване на прозрачността, овластяването на гражданите, борбата с корупцията чрез използваното на новите технологии и укрепване на управлението. Началото на инициативата е дадено на 20 септември 2011 г. в Ню Йорк, където осем държави-основателки (Бразилия, Индонезия, Мексико, Норвегия, Филипините, Южна Африка, Великобритания, САЩ) одобряват Декларация за открито управление. България се присъединява към инициативата през април 2012 г.
Страните участници в инициативата изготвят национални планове с конкретни ангажименти за открито управление. Съгласно Независимия механизъм за оценка, възприет от Инициативата за открито управление (OGP Independent Reporting Mechanism – IRM) на двегодишен период се изготвят доклади за страните участнички в инициативата относно изпълнението на ангажиментите, залегнали в Плановете им за действие. В докладите се прави оценка на степента на изпълнение на ангажиментите, поети от правителството, тяхната релевантност към целите на Инициативата и се правят препоръки за ангажименти, които да залегнат в новите планове за действие. Докладите се подготвят от национални експерти в сътрудничество с правителствата и други заинтересовани страни.
До момента България е приела три Национални плана за действие и са изготвени три доклада във връзка с тяхното изпълнение. През 2018 г. проект на четвъртия национален план на действие в рамките на инициативата „Партньорство за открито управление“ е подложен на обществено обсъждане, но така и не се стига до официалното му приемане.
Едно от основните предложения на Български център за нестопанско право в рамките на обсъждането на проекта на четвъртия Национален план е учредяването на постоянен форум, в рамките на който да се провежда диалог между правителството, другите власти и заинтересованите страни по въпроси, свързани с формулирането на националните ангажименти по „Партньорство за открито управление“ и изпълнението им. Създаването на подобен форум е и препоръка на Независимия механизъм за оценка на „Партньорство за открито управление“.
През 2021, след близо 10-годишно участие в инициативата, българското правителство предприе първа и основна стъпка към изпълнение на това ключово изискване на инициативата като публикува за обсъждане Проект на ПМС за координация на участието на Република България в глобалната инициатива „Партньорство за открито управление.“ С Проекта се предвижда създаване на Съвет за координация на участието в Глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“.
БЦНП подготвихме становище с препоръки за подобряване на предложения механизъм за работа на Съвета с цел:
- Ясни и демократични условия за равнопоставеност между участниците в Съвета, което ще бъде не само реален механизъм за пълноценно участие, но ще е и сигурна предпоставка за изграждане на доверие към партньорството; за да се постигне това е необходимо да се осигури равнопоставеност на членовете на Съвета от гледна точка на техния брой и роли;
- Спазването на принципите на консултативния процес при разработването и при изпълнението на всеки от плановете за действие по Инициативата, в т.ч. приемането на ясен механизъм за провеждане на консултации и участие на различните заинтересовани страни на всеки етап от разработването до мониторирането на плана;
- Наличието на ясен механизъм за събиране на информация от отговорните по изпълнението на мерките в плана за действие лица, в т.ч. конкретен ангажимент на институциите в предоставянето на поисканата от Съвета информация;
- Осъществяване на дейности по популяризиране на Инициативата и на възможностите за участие на гражданите и юридическите лица при разработването и наблюдението върху изпълнението на плановете за действие, като бъдат предвидени и необходимите ресурси за това.
От ключово значение при приемането на Постановлението е да бъде изяснено как ще бъде разработен четвъртия Националния план за действие за периода 2022-2023 – при наличието на Съвет за координация, който ще подготви Плана, или такъв ще бъде конституиран с решението за приемане на новия План.
Цялото ни становище можете да видите тук.
Можете да се запознаете с проекта на ПМС и да изпратите ваше становище до 29.3.2021 г. тук.
Документи във връзка с инициативата „Партньорство за открито управление“ можете да намерите тук.