ИЗМЕНЕНИЯТА НА ЗАКОНА ЗА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ

Уважаеми колеги,

Съвместните ни усилия за подобряване на правната рамка за юридическите лица с нестопанска цел в България бяха увенчани с успех.

 

През месец Март 2005 година ние започнахме проучване сред българските неправителствени организации на проблемите, които те имат във връзка с правната среда, в която осъществяват дейността си. Резултатите послужиха за създаването на Концепцията за промени в законодателството за юридически лица с нестопанска цел в България, която отразява най-належащите нужди от промяна в законодателството, които българските ЮЛНЦ срещат.

 

По отношение на общата правна рамка за НПО, която се съдържа в Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) по-сериозните проблеми, споделени от организациите бяха свързани с изискването при сдруженията за свикване на Общо събрание чрез публикуване на покана в Държавен вестник, вписването и отчитането в Централния регистър на ЮЛНЦ в обществена полза и общата нужда от облекчаване на правната рамка без въвеждането на радикални промени в действащата уредба.

 

Българският център за нестопанско право разработи Предложения за изменения и допълнения на ЗЮЛНЦ, които бяха поставени на широко обсъждане сред НПО от цялата страна. Те бяха съгласувани и с Централния регистър при Министерство на правосъдието, Съвета по законодателство към Министерство на правосъдието и ресорния заместник – министър на правосъдието, от които получиха подкрепа.

 

В средата на м. Май 2006 г. окончателно одобреният законопроект беше внесен в Парламента от народните представители Донка Михайлова, Иво Атанасов и Лютви Местан, като 4 месеца и половина след това той е обнародван в Държавен вестник и са в сила от 03 Октомври 2006 година.

 

Най-важните промени в правната рамка на ЮЛНЦ, които са в сила от утре са следните:

1. Свикването на Общо събрание на сдружение чрез Държавен вестник вече не е задължително

Общите събрания на сдруженията ще могат да се свикват по ред, предвиден в устава на Сдружението и само ако липсват такъв ред, чрез публикуване на покана в Държавен вестник. Сдруженията, които в уставите си към момента нямат уредена процедура за свикване на общото си събрание или в които е предвидено, че свикването става според закона, следва да изменят своите устави и да приемат своя процедура за свикване на общо събрание.

 

2. Предвиден е срок за вписване в Централния регистър на новорегистрираните организации в обществена полза

ЮЛНЦ, които след влизане на тези изменения в закона се регистрират в съда като организации за извършване на общественополезна дейност са длъжни да подадат документи за вписване в Централния регистър при Министерство на правосъдието в двумесечен срок от регистрирането им в съда.

 

3. Нови правила за отчетност и прозрачност на вписаните в Централния регистър ЮЛНЦ

От 2007 година, вписаните в Централния регистър при Министерство на правосъдието ЮЛНЦ в годишния си доклад пред регистъра следва да включват информация и за вида, размера, стойността и целите на получените и предоставени дарения, както и данни за дарителите. Тези от тях, които през предходната година са получили суми от държавния бюджет или други средства от фондове на Европейския съюз на стойност над 50 000 лв. или са направили дарение на политическа партия общо на стойност над 50 000 лв. подлежат на независим одит при условията на Закона за счетоводството.

Годишният доклад за дейността и финансовият отчет на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност се представят на хартиен или електронен носител. Те са публични и се публикуват в бюлетина и интернет страницата на Централния регистър.

 

4. Ново основание за заличаване на вписани ЮЛНЦ в Централния регистър

Вписаните в Централния регистър ЮЛНЦ могат да бъдат заличени от него, ако две поредни години не представят в срока по закон – до 31 май, годишна информация за дейността си. Преди да наложи тази санкция, обаче, министърът на правосъдието е длъжен да изпрати писмено уведомление до юридическото лице с нестопанска цел, в което да определи допълнителен срок за представяне на информацията, след който, ако тя не бъде представена, вписването се заличава.

 

5. Нов срок за вписване в Централния регистър на заварените ЮЛНЦ в обществена полза

Юридическите лица с нестопанска цел, които преди тези изменения на закона, са регистрирани в съда като организации за извършване на общественополезна дейност, но не са вписани в Централния регистър при Министерството на правосъдието, могат да подадат заявление за вписване в едногодишен срок, считано от 03 Октомври 2006 година.

 

Измененията и допълненията на закона, моркирани в черно можете да намерите по-долу.

 

 

Закон за юридическите лица с нестопанска цел