КРЪГЛА МАСА ПОСВЕТЕНА НА ЗДРАВНАТА РЕФОРМА
На 18 юни Платформа “Социални политики” (неформалното обединение на 13 неправителствени организации с дейност в социалната сфера) организира кръгла маса в х-л Радисън на тема: “Промени в системата на здравеопазването в България. Статут на лечебните заведения”.
Представителите на Платформата представиха стратегически документ, в който се настоява да бъдат направени законови промени, които да дадат възможност лечебните заведения да се създават под формата на юридически лица с нестопанска цел или такива организации да участват в предоставянето на здравни услуги. В момента това е невъзможно, тъй като според Закона за лечебните заведения те са търговски дружества.
Мариета Димитрова от Българския център за нестопанско право обясни по време на дискусията, че под натиска на външни донори и програми, насочени към развитие и децентрализация на услугите в здравната сфера, в различни проекти, в които участва и здравното министерство, се включват НПО, но това става въпреки действащото законодателство и в противоречие с него. Нестопанските организации смятат, че биха могли да участват в предоставянето на услуги, извършвани от здравните кабинети в училища, детски градини, домове за отглеждане на деца без родителски грижи като в тях задължително работи лице с медицинско образование. Като цяло анализът на международната практика показва, че традиционно юридическите лица с нестопанска цел са доставчици както на социални, така и на здравни услуги, а преимуществата, които имат са, че могат да привличат допълнителен финансов ресурс чрез проекти и компании и да разчитат на доброволчески труд. Според представителите на Платформата донорите са много по-склонни да дават пари на такива организации, а освен това бюрокрацията при юридическите лица с нестопанска цел е много по-малка и се осигурява по-лесен достъп до услугите.
Кръглата маса е част от кампания на Платформата, насочена към промени в законодателството, които да дадат възможност гражданските организации да предоставят здравни услуги и e подкрепена от Институт “Отворено общество” София.