Моля, влезте – „Входът за граждани“ е отворен

Ако миналата седмица сте забелязали, че на необичайни места в София бяха залепени табелки с надпис „Вход за граждани“, то това не беше случайност. Поводът за артистичната провокация от Destructive Creation бе предстоящата национална среща на 23-24 януари 2020, посветена на гражданското участие на общинско ниво.

Днес разговорите за демократичните ценности и осмислянето на ролята ни като граждански организации в процесите за развитие на местно и на национално ниво са от особена значимост. По този повод, в дните 23 и 24 януари 2020 г. в София ние от Български център за нестопанско право (БЦНП) заедно с Форум гражданско участие (ФГУ) организирахме национална среща „Вход за граждани“. Чрез събитието искахме да поставим на дневен ред ролята на гражданското участие на местно ниво. Ключов момент беше представянето на три основни механизма за гарантиране участието на гражданите в процеса на вземане на решения по важни общински въпроси. Във форума се включиха над 100 представители на граждански организации, държавни институции и общински администрации от страната, експерти от България и чужбина, граждани и медии.

Популярният журналист от БНТ Даниел Михайлов пое ролята на модератор на първия дискусионен панел „Панорама на гражданското участие“. Говорители в панела бяха: Красимир Божанов, директор на дирекция „Модернизация на администрацията“ в Министерски съвет (МС); Валери Найденов, директор на дирекция „Регионална политика и системи за управление” в Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ); инж. Дилян Млъзев, член на Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и кмет на община Елена; Биляна Генова, директор на дирекция „Култура“ и координатор на СП „Култура“ на Столична община.

Една от важните новини за НПО сектора дойде от администрацията на Правителството. Г-н Красимир Божанов съобщи, че на 12 февруари 2020 г. ще бъде обявено началото на процедурата за избор на членове на Съвета за развитие на гражданското общество към Министерски съвет. По този повод предстои да се проведе широка информационна кампания сред гражданските организации, която ще започне още на 3 февруари. От администрацията на МС заявиха своето намерение и готовност да си сътрудничат с представителите на неправителствения сектор за провеждането на по-обхватна и ефективна кампания. Окончателният състав на Съвета ще стане ясен към края на месец април 2020 г.

Ние от Български център за нестопанско право ще продължим усилията си да Ви информираме своевременно и ще споделяме с Вас всяка актуална информация и подробности, свързани с процедурата за избор на членове на Съвета за развитие на гражданското общество.

На свой ред г-н Валери Найденов от МРРБ обяви началото на петата процедура на Европейския етикет за иновации и добро управление на местно ниво 2020. Това е сертификат за цялостно качество на управление в общините, който следва дванайсетте принципа на добро демократично управление.

„Много е важно гражданите да усетят ползата от тяхното участие. Искаме да консултираме с тях решенията и да им дадем право да се включат в процеса на управление“, заяви инж. Дилян Млъзев. Той сподели и няколко конкретни примера за успешно взаимодействие между местната власт и гражданите в община Елена. Г-жа Биляна Генова наблегна на връзката между гражданското участие и културата, като говори за културата на обществените консултации. Тя насочи вниманието и към образованието, по-специално – гражданското образование –  чието значение е ключово за развитието на общество, активно в политическите процеси.

По думите на Ива Таралежкова от ФГУ все още има какво да се направи по отношение на гражданското познаване и култура и всички имаме какво повече да направим за това: „Една от най-важните задачи е да научим повече хора адекватно да се включват и да докарват гражданските инициативи докрай“. Директорът на БЦНП Надя Шабани допълни, че „гражданските организации по същество дават възможност на хората да се борят за това, което искат, но има нужда от създаването на нови подходи за работещо гражданско общество, които да отговарят на бързо променящото се съвремие“.

 

Механизми за гражданско участие на местно ниво:

Във втория панел на „Вход за граждани“ бяха представени и трите механизма, чрез които да се постигне по-активно гражданско участие във вземането на управленски решения на местно ниво.

  1. Ред и правила за провеждане на обществени консултации

Първият от тях, Наредбата за провеждане на обществени консултации на територията на Столична община, в чието разработване участва и Български център за нестопанско право, беше представен от Анна Адамова, програмен директор на БЦНП. Документът е с фокус върху обществените консултации като инструмент за отворено управление. Основна цел на Наредбата е осигуряване на отворен и ясен за гражданите процес на вземане на решения от местната власт. Очакваният резултат –  да се стигне до приемането на по-устойчиви и обществено признати решения и политики на местно ниво.

  1. Общински фонд за подкрепа на местни инициативи

С думите „колкото и инициативна да е една местна общност, тя има нужда от ресурси, за да осъществи идеите си“ представителят на Платформа АГОРА Емилия Лисичкова представи втория инструмент за насърчаване на гражданското участие – общински фонд за подкрепа на местни инициативи. Този тип фондове са базирани на общинския бюджет, като се доближават най-пълно до характеристиките на устойчивия местен ресурс и доброто управление. Бяха представени различни примери за подобни фондове в Кюстендил, Монтана, Лясковец, Смолян, Дряново и други.

  1. Онлайн платформа CONSUL

За последния механизъм за участие разказа специалният гост на събитието – Мигел Арания Катания от Consul Democracy Foundation – глобална мрежа от организации в обществена полза, регистрирана в Холандия. Проектът CONSUL, който той представи, е дигитална платформа за гражданско участие и към момента е най-широко използваният подобен инструмент в света, като е въведен в употреба в 130 публични администрации. Едно от ключовите предимства на платформата е, че тя е с отворен код. Това улеснява публичните власти по целия свят да стартират процеси на включване на гражданите, които досега са били твърде сложни или скъпи за тях.

 

В края на първия ден от срещата беше обявен и конкурсът за участие на общини в инициативата „Вход за граждани“. Той е насочен към общински администрации, които в партньорство с граждански организации искат да подобрят възможностите за гражданско участие на тяхна територия чрез въвеждането на един или повече от представените три инструмента. В рамките на „Вход за граждани“ могат да се включат седем пилотни общини, като заявки ще се приемат през месец февруари 2020 г. Повече информация за конкурса очаквайте съвсем скоро!

 

Публикацията е подготвена в рамките на проект „Вход за граждани – ФГУ за подобряване на обществените консултации в общините“, изпълняван от Форум Гражданско Участие в партньорство с Български център за нестопанско право и финансиран от Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021.