Обучение „ПРАВОТО НА СДРУЖАВАНЕ – От обединяването за общи каузи до защитата на демокрацията“
Правото на сдружаване е едно от основните наши граждански права, което ни дава свободата да се обединяваме около социално значими каузи, да създаваме общности, да се чуваме и да бъдем чути, да правим това, което вярваме, че е най-добро за самите нас и за тези, на които искаме да помогнем. Организациите на гражданите могат да бъдат едновременно коректив и партньор на институциите, като защитават демокрацията, върховенството на закона, правата на човека, както и да бъдат двигател за развитието на обществото ни. Примерите за солидарност и съвместни действия за решаването на важни обществени проблеми са навсякъде около нас – в грижата за хората в неравностойно положение, в местното читалище, в любимия спортен клуб.
Също толкова големи обаче са и заплахите срещу свободата на сдружаване. Все по-често те се проявяват в законодателни инициативи в Парламента за приемане на ограничаващи и цензуриращи закони. Водят се и очернящи кампании срещу граждански организации, разпространяват се фалшиви новини и се правят опити за заглушаване на критичните гласове на гражданите.
В рамките на 2-дневното обучение „ПРАВОТО НА СДРУЖАВАНЕ – От обединяването за общи каузи до защитата на демокрацията“ ще задълбочите практическите си познания относно регулацията, механизмите за защита и отстояване на правото на сдружаване, което ще ви направи по-успешни застъпници за каузата на вашата организация. Във фокуса на програмата ще бъдат поставени най-актуалните законодателни инициативи, които целят ограничаване на правото на сдружаване, както и идеи за създаване на въздействащи комуникационни стратегии за противодействие на анти-НПО кампаниите.
Сесиите ще дадат отговори на въпросите, които вълнуват активистите в сектора:
- Кои са законите, които защитават правото да се сдружаваме в името на общи каузи?
- Колко надалеч може да се чуе гласът на гражданите през платформата на Съвета за развитие на гражданското общество?
- Кои са скритите капани пред гражданите и организациите, които се поставят в Закона за регистрация на чуждестранните агенти?
- Как да противодействаме на затварящите се училищни врати пред НПО след последните промени в Закона за предучилищно и училищно образование?
- Публичност на лобизма – Как чрез закон за публичност на лобизма може да се дискредитира доверието към НПО?
- Как да грабнем вниманието в социалните мрежи чрез хуманизиране на абстрактните ценности, за които се борим?
- Как можем да променяме нагласи чрез езика на изкуството в своите комуникационни стратегии.
Няма да пропуснем и да се упражним чрез практически задачи за създаване на убедителни кампании за мобилизиране на обществена подкрепа!
Обучението ще се проведе на 5 и 6 декември 2024 г. в София. В лекторския състав се включват експерти с дългогодишен опит в сферата на застъпничеството и комуникациите за граждански каузи от Български център за нестопанско право (БЦНП), Младежка ЛГБТ организация Действие, Български институт за правни инициативи (БИПИ), The Convo.
Събитието е насочено към екипите на НПО, неформални групи и активисти, които работят за социална промяна, защитават, насърчават и повишават осведомеността за човешките права, демокрацията, върховенството на закона и европейските ценности.
ЗаЕдно на една ръка разстояние
Тана Божинова, отличена в конкурса „Граждански Будилник“ 2022
Условия за кандидатстванe
За участие в обучението може да кандидатствате, ако:
- Вие сте част от екипа на гражданска организация (сдружение, фондация, читалище). Предимство ще имат организации, които са получила финансова подкрепа в рамките на проекта BIRDS in BG;
- Вие участвате в неформална група;
- Вие сте активист за граждански каузи;
- Имате възможност да присъствате по време на 2-дневния обучителен курс.
Важно: Предимство при селекцията ще имат кандидатите от организации, номинирали двама или повече души от своите екипи, и участват заедно.
Важна информация:
- За участие е необходимо попълване на формуляр за кандидатстване.
- Срокът за кандидатстване е до 28 ноември 2024 г., включително.
- Одобрените кандидати ще бъдат уведомени писмено на 29 ноември 2024 г.
- Местата са ограничени – до 25 участници .
- За участие в обучението не се заплаща такса участие.
- Първият обучителен ден започва на 5 декември (четвъртък) в 13:00 и приключва в 19:00 часа.
- Вторият обучителен ден започва на 6 декември (петък) в 09:00 и приключва в 14:00 часа.
- Разходите за обучението, настаняването в София, транспорта и обучителните материали са осигурени по проект BIRDS in BG, съфинансиран от Европейския съюз.
Връзка с нас
Ако имате въпроси във връзка с кандидатстване в обучението, може да се свържете с нас на имейл: aylin@bcnl.org или по тел.: (+359) 88 851 99 91, лице за контакт: Айлин Юмерова, БЦНП.
Обучението се реализира в рамките на проект “Building an Inclusive Resilient Democratic Society in Bulgaria” (BIRDS in BG), който е партньорска инициатива на Български фонд за жените (БФЖ), Български център за нестопанско право (БЦНП) и Фондация Impact Drive (IDF), съфинансиран от Европейския съюз.
Изразените възгледи и мнения в тази публикация са единствено на автора(ите) и партньорите, изпълняващи проекта и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито предоставящият ги орган могат да бъдат държани отговорни за тях.