Обучение “Работа с институциите на ЕС – роля и правомощия”
Предстоящите избори за Европейски парламент са ключово събитие, от което зависи бъдещето на европейската демокрация. А ние готови ли сме за тях? Защо е важно да участваме? Знаем ли как всъщност работи Европа? Можем ли ние, българските граждански организации, да бъдем фактор в процесите на вземане на решения за европейските политики в защита на каузите, за които се борим?
Тази пролет Европа ще бъде още по-близо до нас, за да даде отговор на тези и още въпроси, които вълнуват гражданското общество в България!
За обучението:
В рамките на 2-дневно обучение “Работа с институциите на ЕС – роля и правомощия”, на 11 и 12 април, в Дома на Европа, ще се срещнем на четири очи с български представители на Европейския парламент и на Европейската комисия. Заедно ще учим и тренираме всичко най-важно, което трябва да знаем като граждански активисти, за да се чува гласът ни в Брюксел:
- Какви са механизмите за взаимодействие на НПО с Европейския парламент и Европейската комисия – от разработването на законодателството и изготвянето на политиките на ЕС до прилагането на политики и работата в специализирани области.
- Как български граждански организации могат да се включат в процеса на вземане на решение от институциите на ЕС през призмата на актуални законодателни инициатива.
- Какъв е ефектът на европейските избори върху процеса по взимане на решения, от които зависи благосъстоянието на европейските граждани.
- Кои са инструментите за гражданско участие пред институциите на ЕС.
- Как можем да организираме европейска гражданска инициатива и петиция.
Обучението е насочено към екипите на НПО, неформални групи и активисти, които работят за социална промяна, защитават, насърчават и повишават осведомеността за човешките права, демокрацията, върховенството на закона и европейските ценности.
Кандидатствайте за обучението "Работа с институциите на ЕС – роля и правомощия". Краен срок – до 29 март 2023
Alexia Souvalioti for Fine Acts
Обучението се организира от Български център за нестопанско право в рамките на проект BIRDS in BG. Целта на инициативата е да подкрепя изграждането на устойчиво гражданско общество, включително помагайки за развиване на капацитета на малките и местни неправителствени организации в България, които работят за социална промяна, защитават, насърчават и повишават осведомеността за човешките права, демокрацията, върховенството на закона и европейските ценности.
Условия за кандидатстване:
За участие в обучението може да кандидатствате, ако:
1. Вие сте част от екипа на гражданска организация (сдружение, фондация, читалище). Предимство ще имат организации, които са получила финансова подкрепа в рамките на проекта BIRDS in BG.
2. Вие участвате в неформална група.
3. Вие сте активист за граждански каузи.
4. Имате възможност да присъствате по време на 2-дневния обучителен курс.
Внимание: Предимство при селекцията ще имат кандидатите от организации, номинирали двама или повече души от своите екипи, и участват заедно.
Важна информация:
- За участие в обучението се попълва формуляр за кандидатстване.
- Срокът за кандидатстване е до 29 март 2024 г., включително.
- Одобрените кандидати ще бъдат уведомени писмено в срок до 2 април.
- Местата са ограничени – до 25 участници .
- За участие в обучението не се заплаща такса участие.
- Първият обучителен ден започва в 13:00 и приключва в 17:00 часа.
- Вторият обучителен ден започва в 09:00 и приключва в 13:00 часа.
- Разходите за обучението, настаняването в София (1 нощувка на 11 април), транспорта, кафе паузите, обядите и обучителните материали са осигурени по проект BIRDS in BG, съфинансиран от Европейския съюз.
Обучението „Работа с институциите на ЕС – роля и правомощия“ се реализира в рамките на проект “Building an Inclusive Resilient Democratic Society in Bulgaria” (BIRDS in BG), който е партньорска инициатива на Български фонд за жените (БФЖ), Български център за нестопанско право (БЦНП) и Фондация Impact Drive (IDF), съфинансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения в тази публикация са единствено на автора(ите) и партньорите, изпълняващи проекта и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито предоставящият ги орган могат да бъдат държани отговорни за тях.