ОТВОРЕНО ПИСМО ОТ ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ – ЧЛЕНОВЕ НА СЪВЕТА ЗА РАЗВИТИЕ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЕЩСТВО

ДО
Г-Н НИКОЛАЙ ДЕНКОВ МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ 

ДО
Г-ЖА МАРИЯ ГАБРИЕЛ
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР- ПРЕДСЕДАТЕЛ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЪВЕТА ЗА РАЗВИТИЕ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО 

ДО МЕДИИ 

19 октомври 2023 г., гр. София 

ОТВОРЕНО ПИСМО 

ОТ ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ – ЧЛЕНОВЕ НА СЪВЕТА ЗА РАЗВИТИЕ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЕЩСТВО 

Ние, долуподписаните организации – членове на Съвета за развитие на гражданското общество (СРГО), създаден съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел и конституиран с решение на Министерски съвет (МС) от 16 февруари 2022 г., настояваме за предприемане на административни мерки от страна на изпълнителната власт за ефективно организиране на дейността на СРГО съгласно правилника за неговото функциониране.

Последното редовно заседание на Съвета бе проведено на 29 май 2023 г., а след 6 юни 2023 г. до днешна дата не е свикан за продължаване на поетите стратегически и оперативни задачи. 

В две последователни писма до министър-председателя и заместник министър- председателя, респ. на 27 юни 2023 г. и 10 август 2023 г., представихме накратко процес и постигнати резултати от работата на СРГО, както и изразихме становище относно съществуващите предизвикателства пред Съвета за изпълнение на поетите ангажименти съгласно ЗЮЛНЦ и Правилника за организацията и дейността му. 

Работата на СРГО спря в момент на финализиране на работните обсъждания съвместно с експерти от администрацията на МС на механизъм за финансиране по ЗЮЛНЦ и последващото му приемане от Съвета. Практически остава блокирано и стартирането на процеса по разработване на стратегия за развитие на гражданското общество, съгл. мандата на Съвета. Той може да продължи работата по своите приоритети и изпълнението на задълженията си, посочени в ЗЮЛНЦ и Правилника за организацията и дейността на СРГО, само ако бъде регулярно свикван от своя председател. 

На 11 октомври 2023 г. през системата за служебна комуникация в АМС бе получено писмо от председателя на СРГО с възлагане на задача по изготвяне на становище относно постъпило в 49-ото Народно събрание още през м. август т.г. проектопредложение към Закон за изменение и допълнение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местно самоуправление. Освен че задачата беше поставена за изпълнение в рамките само на седем дни, такова становище може да бъде прието от СРГО само на заседание, свикано от председателя. 

За нас, организациите-членове на СРГО, така стеклите се обстоятелства в организирането на дейността на СРГО са в резултат на управленски решения, свързани с: 

▪  отсъствие на политическа воля за пълноценно и системно изпълнение на неговите функции съгл. ЗЮЛНЦ и Правилника за организация и дейността му, 

▪  незачитане на правилата за организиране на работата на СРГО, и 

▪  опит за подмяна на легитимно утвърден дневен ред за приоритети и задачи на СРГО. 

Считаме за крайно необходимо незабавно свикване на Съвета за развитие на гражданското общество, за да поднови работата си по: 

Довършване на консенсусно разработения от институционалните представители в Работната група към Съвета на проект на механизъм за финансиране по ЗЮЛНЦ, и съдействие от Председателя на СРГО крайният проект да бъде внесен за разглеждане и приемане от СРГО и последващо внасяне за одобрение от МС с цел недопускане на загуба на заложените в националния бюджет средства за финансова подкрепа за ЗЮЛНЦ в обществена полза за трета поредна година. 

Обсъждане и приемане от СРГО на предложение на Работната група към Съвета от представители на ЮЛНЦ за процес на изработване на Стратегията за подкрепа на развитието на гражданските организации в Република България и последваща разработка и приемане на Стратегията. 

Поради липса на диалогичност – ключов принцип на взаимодействие в СРГО, 

настоящият модел на функциониране силно дискредитира всички членове, неговия председател и самия Съвет като структура и консултативен орган. 

Исканията ни адресират риска за трета поредна година гражданският сектор в страната да остане без стратегическа рамка и да пропусне финансиране на дейности за укрепване на гражданските каузи поради зависимостта на СРГО от административно- управленските приоритети и разбирания за необходимостта от осигуряване на нормалната му системно протичаща дейност без прекъсване. 

Всички 14 ЮЛНЦ, членове на СРГО заявяваме готовност за своевременно участие в следващо негово заседание – по възможност до края на месец октомври т.г., за да избегнем натрупването на още пропуснати стратегически ползи за развитието на организациите, регистрирани по ЗЮЛНЦ, и на незаслужени негативи в общественото възприятие за ефективността на гражданския сектор. 

 

С уважение: 

Фондация „БЪЛГАРСКИ ЦЕНТЪР ЗА НЕСТОПАНСКО ПРАВО“ Сдружение „БЪЛГАРСКИ ДАРИТЕЛСКИ ФОРУМ“

Фондация „РАБОТИЛНИЦА ЗА ГРАЖДАНСКИ ИНИЦИАТИВИ“ Фондация „СВЕТЪТ НА МАРИЯ“

Фондация „БЪЛГАРСКИ ФОНД ЗА ЖЕНИТЕ“

Сдружение „АСОЦИАЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЖУРНАЛИСТИ-БЪЛГАРИЯ“ Фондация „ЗАЕДНО В ЧАС“

Сдружение "БЪЛГАРСКИ ЧЕРВЕН КРЪСТ"

Сдружение „БЪЛГАРСКИ ХЕЛЗИНКСКИ КОМИТЕТ“

Фондация „ЗА НАШИТЕ ДЕЦА“

Сдружение „АСОЦИАЦИЯ НА ПАРКОВЕТЕ В БЪЛГАРИЯ“

Сдружение „БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА АЛТЕРНАТИВЕН ТУРИЗЪМ“ Сдружение „ЕКВИЛИБРИУМ“

Фондация „КАРИН ДОМ“