Провеждат се обществени консултации за процедурата, по която ще се изберат членовете на Съвет за развитие на гражданското общество
На Портала за обществени консултации е публикуван проект на Правилник за организацията и дейността на Съвет за развитие на гражданското общество. Приемането на правилника от Министерския съвет е предвидено в чл. 4, ал. 7 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел и е важна стъпка към осъществяването от законодателните промени, насочени към развитие и подкрепа на гражданските организации, част от Стратегията за подкрепата и развитието на гражданските организации, приета през 2012г.
С Правилникът уреждат подробно структурата, организацията и дейността на Съвета за развитие на гражданското общество, който е консултативен орган към Министерския съвет и чиято основна цел е разработването и провеждането на политики за подкрепа развитието на гражданското общество. Според промените в ЗЮЛНЦ от 2016г., с които бе предвидено създаването на Съвета, той следва да включи 15 членове, с мандат от 3 години. Председател на Съвета е заместник министър-председателят, отговорен за изпълнението на Стратегията за подкрепа на развитието на гражданските организации в Република България. Членове на Съвета могат да бъдат юридически лица с нестопанска цел, които имат минимум 5 години опит в осъществяването на общественополезни дейности в подкрепа на развитието на гражданското общество и гражданското участие.
С правилника се регламентира в детайли процедурата за избор на членовете на Съвета – юридически лица с нестопанска цел, както и правилата за организацията на дейността му. Организацията на работата на Съвета ще се подпомага от секретариат в администрацията на Министерски съвет.
Съветът ще бъде ангажиран с даването на становища по проекти на нормативни актове и стратегии, отнасящи се до дейността на гражданските организации, с координиране изпълнението на Стратегията за подкрепа на гражданския сектор, с разработването на финансов план за подпомагане на проекти на неправителствени организации, както и с осъществяването на контрол за ефективното изразходване на публичните средства.
Приканваме всички юридически лица с нестопанска цел, които биха желали да изразят своята позиция по темата, да се включат в общественото обсъждане на проекта до 20 октомври, когато е датата на приключване на обществените консултации.