ЗЕЛЕНА СВЕТЛИНА ЗА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО

Днес Министерски съвет гласува състава на Съвета за развитие на гражданското общество (СРГО), избран преди почти 2 години. За председател на Съвета е определен заместник министър-председателят Калина Константинова.

Какво е СРГО?

СРГО е орган, който ще консултира изпълнителната власт при разработването и реализирането на политиката спрямо гражданския сектор. Целта на СРГО е да гарантира, че спрямо т.нар. трети сектор ще има последователна и насърчителна политика от страна на държавата.

В състава на СРГО са избрани 14 граждански организации след избори по електронен път в началото на 2020 г. Те имат мандат от три години.

Какви ще са задачите на СРГО?

СРГО по закон и правилник има няколко основни приоритета:

  • Периодично приемане и изпълнение на Стратегия за развитие на гражданските организации – за да има визия за това как гражданските организации могат още повече да допринасят за общественото развитие;
  • Определяне на правила и условия за финансиране на граждански инициативи в обществена полза на конкурсен принцип – за да има достъпно и за най-малките организации публично финансиране;
  • Текущ анализ на състоянието на гражданския сектор и намиране на решения на актуалните проблеми, които засягат всички граждански организации, а и обществото – какъвто, например, е все още липсващия закон за доброволчеството.
Какви ще са задачите на БЦНП като член на СРГО?

Наш основен приоритет ще бъде да гарантираме, че СРГО ще работи прозрачно и включващо. Какво означава това:

  • Ще работим СРГО да има собствена интернет страница, където да се излъчват заседанията му, да има информация на достъпен език за неговите функции и текущи задачи
  • Ще направим така, че СРГО да води постоянен диалог с организации, които не са членове на съвета, но имат отношение към даден въпрос, който СРГО обсъжда – чрез развиване на различни гъвкави и лесни за използване инструменти за допитване и обсъждане с по-широко участие на гражданския сектор
  • Ще настояваме институциите да следва този модел на работа в процеса на вземане на решения – на откритост и диалог с гражданския сектор
  • Ще се застъпваме за навременното и адекватно решаване на важните за сектора въпроси – първият от тях е да се признае възможността гражданските организации да могат да провеждат заседанията на своите върховни органи дистанционно чрез електронни средства.

СРГО предстои да заработи активно. В предизвикателна среда, с множество отлагани във времето проблеми, които трябва да бъдат решени, за да заговорим за развитие на гражданското общество. Надяваме се институциите да бъдат също толкова активни, колкото и гражданския сектор в работата в полза на обществото.

Още за избора и функциите на СРГО: НА 20 ФЕВРУАРИ ЗАПОЧВА СФОРМИРАНЕTO НА СЪВЕТА ЗА РАЗВИТИЕ НА ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО – Български център за нестопанско право (bcnl.org)

Нашата гледна точка за СРГО: Оптимистично за Съвета за развитие на гражданското общество – Български център за нестопанско право (bcnl.org)