Кога и къде за последно срещнахте група хора, готови да променят света? Ние сме едни от късметлиите, които имат честта работата да ни среща именно с такива герои. Това са социалните предприемачи - двигателите на промяна в организациите, които решават едни от най-сложните обществени проблеми. Такива, които или често остават незабелязани, или никой не желае да се заеме с тях. Екип от хора, които не губят време в чакане и чудене кой ще дойде на помощ, а с малки и големи крачи – вървят към по-доброто утре.
Ех, размечатхме се! Но не, това не са фантазии.
С такава банда реални вдъхновители ни среща тазгодишното издание на Програма по предприемачество за НПО: LET’s GO 2024! Отново се впуснахме в издирване на хора, за които това не е просто бизнес ... и ги ОТКРИХМЕ! Тази година в нашата обучителна и менторска програма LET’S GO се включват 13 организации, които, хванали здраво юздите, не чакат проблемите сами да се решат.
Ето кои са те и техните идеии за бизнес с добавена стойност:
Екипът на сдружението вече развива стопанска дейност като чрез социално предприятие „Работилница за сувенири и култура“ едновременно подкрепят лица от уязвими групи и популяризират българската култура и история. В Програмата Let’s go 2024 се включиха с идеята да разширят своята дейност и в помещение в центъра на гр. Трявна да организират разнообразие от работници и майсторски класове за възрастни и деца за гравиране, плетене, рязане на дърво и други.
Фондация "ЖИВИТЕ БЪЛГАРСКИ КОРЕНИ"
Екипът на организацията дълги години активно работи за популяризирането на българското културно-историческо наследство. В програмата тази година се включиха с идеята за издаване на луксозен двуезичен фото-албум с висококачествени фотографии и детайлно описание на традиционни народни автентични костюми от различни краища на страната. Екипът на фондацията наистина вярва, че този алманах притежава потенциала да стане "Културна визитка на България".
Спортният клуб работи активно за развитието на ветроходството като спорт в България. Бизнес идеята им е свързана с организирането и провеждането на курсове по ветроходно плаване за възрастни над 18 години. Мероприятия са естествено продължение на дейността на Клуба, а приходите от нея ще допринесат за финансовата устойчивостта на професионалните спортни занимания в клуба.
Мисията на фондацията е да улесни пътя за постигане на баланс и лично удовлетворение в ежедневието на работещи майки. Продуктът, който ще разработят е онлайн платформа, свързваща майки с компаниите, преминаващи ежегодно през организиран от фондацията одит. Работодателите ще бъдат сертифицирани, че спазват в политиките си трите европейски директиви за равнопоставеност - баланс между личен и служебен живот, 'жени на борда' и равностойно заплащане. Това ще бъде първият по рода си сайт в Европейския съюз.
Фондация „Помощ на лица с проблеми в развитието“ (ФПЛПР)
Мисията на организацията е да помага на лица със затруднения в развитието, да развиват уменията си и да се подготвят за самостоятелен живот. Създаването на социално предприятие към фондацията има за цел да открие работни места за поне 5 пълнолетни лица с проблеми в развитието, които да получат възможност да бъдат полезни както за себе си, така и за общността. Те ще произвеждат и продават произведения на изкуството и артикули за дома, изработени от глина, дърво и други материали.
Сдружение "Естетика"
Мисията на “Естетика” от създаването й е да променя негативния имидж на Северозапада и в частност Видин. Вече пет години работят в тази посока чрез събитията, които организират и които събират в града хора от цялата страна, както и чрез създаване на общност от активни граждани. Естествено продължение на досегашните им усилия е развитието на „Посока Видин“ – дигитален портал за туризъм, бизнес и култура, даващ ежеседмична информация за културни събития, турове, места за настаняване и забавление и онлайн пространство, където съвременните видински артисти да предлагат изделията си.
Основна мисия на фондацията е внедряването на съвременни насоки и стандарти за първа помощ и спасяване в България. Желанието им е да разширят дейността си по провеждането на курсове за оказване на първа помощ при липса на дишане (Basic Life Support) по стандартите на Европейския съвет по ресуцитация (ERC) и да стартират провеждането на курсове по “Advanced Life Support”, предназначени за медицински специалисти и професионалисти. Те се изискват от работодатели и одитиращи качеството на медицинските услуги в целия свят и до сега единствения начин за преминаване на такъв курс от български специалисти беше да го направят в чужбина.
Фондацията работи в подкрепа на пряката демокрация, при която гражданите имат решаващ глас. Бизнес идеята на екипът е разработване на Програма за граждански бюджети. Продуктът е насочен за продажба към местните администрации и дава възможност, чрез онлайн платформа, населението, особено в малките населени места, да сподели пряко идеи за решаване на местни проблеми, обновяване и/или модернизиране на средата. Идеята ще допринесе за просперитета на селата, ще активизира, подкрепи и насърчи гражданско участие в решаването на местните въпроси, както и диалога с местната администрация.
Мечтата на екипа на „Будителките“ е да живеем в общество, в което домашното насилие е недопустимо, а правата на жената гарантирани. Чрез работата с над 9200 члена на неформалната група, администрирана от фондацията, е идентифицирана като огромна спънка икономическата зависимост на жените и липсата на средства. Стъпка в преодоляването на проблема ще бъде организирането на арт курсове за придобиването на основни техники и умения, свързани с изработването на арт изделия и осигуряването на реален пазар чрез партньорството с фестивал за приложно и съвременно изкуство.
Сдружение "Национална скаутска организация на България"
Името на сдружението говори само за себе си, но малко известен факт е, че в България скаутската организация всъщност има над сто годишна история и традиции в създаването на стимулираща среда за развитие на младите хора, които да изградят едно по-отговорно общество.
Бизнес идеята им е обвързана със създаване на детски лагери, както и тиймбилдинги за възрастни, с цел развитие на личностни качества, сплотяване на екипи, свързване на човека с природата, изграждане на стабилна комуникация чрез скаутския метод като част от социалния пакет на компаниите към техните служители.
СНЦ "Европейски инициативи без граници
Екипът на сдружението се е заел с нелеката задача да се бори с училищния тормоз и несигурната училищна среда като създадат дигитален ресурсен център "Виждам.те". Той е образователен сайт, който ще включва видеа на тема емоционална интелигентност и социални умения за ученици 1-4ти клас. Актьори деца ще участват в заснемането на 30 видеа като начало на проекта, на 10 различни теми от реалния училищен живот. Сценариите, консултирани с психолог, ще покриват теми като обида, отхвърляне, влияние на съучениците, здравословни отношения, социални медии, и други и ще могат да се използват както самостоятелно от децата, заедно с родител или групово в клас. Платеният достъп до сайта ще осигури устойчивост на инициативата.
Фондация Зелено Училище
Бизнес идеята е насочена към създаването на 5 дневна Академия в природата за деца и младежи от 11-17 годишна възраст, по време на която ще научат 7 етични принципа за поведение в природата. Този продукт не само подпомага съществуването на Фондация Зелено Училище, но и разпространява каузата за нулев отпечатък в природата.
Фондация "Работа за нашите родители" / Senior Careers Foundation
Целта на фондацията е да разработи обучително-практически проект "СТАЖАНТЪТ", който цели да подготви професионалисти над 50 години за успешна интеграция на работния пазар и в големи компании, като им осигури необходимите умения за работа в дигитална среда. Проектът ще предостави на стажантите, които се стремят към кариерна промяна или усъвършенстване на по-късна възраст, специализирани знания и практически умения в областта на използването на облачни технологии, бизнес комуникация, участие в онлайн срещи и други. Чрез досегашния си опит и контакти в HR средите, екипът на фондацията ще улесни свързването на успешно преминалите стажанти в програмата и компании, които се стремят към диверсификация на работната си сила и са заинтересовани да включат професионалисти над 50 години в своите екипи.
Е, това са те - героите на Let's GO 2024. Приключението за тях вече започна. Срещаме ги с ментори и обучители от света на бизнеса, от които ще попият безценни знания по бизнес планиране, финансови прогнози, правни бизнес въпроси, счетоводни казуси и много други тънкости.
Заедно сме в това пътешествие. Ще е трудно и предизвикателно на моменти, но винаги с 1 наум – това не е просто бизнес.
С трепет следим прогреса на участниците, защото именно те ще върнат на обществото много, като започнат да подкрепят по устойчив начин своите каузи.