Да обсъдим приоритетите
На 28.10.2022 в София представители на членове на Гражданско обединение Равни БГ заедно с Български център за нестопанско право обсъдиха резултатите от анкетата за определяне на приоритетите за подкрепа на гражданския сектор в България като част от кампанията СРГО не е поредната абревиатура. Разговаряхме и за ролята на Съвета за развитие на гражданското общество (СРГО), как той може да се превърне в стабилна платформа за гражданско представителство и структурирано гражданско участие от най-високо ниво в изпълнителната власт, както и за възможностите за организациите да вземат активно участие в работата на Съвета.
Участниците в срещата споделиха и конкретни мерки във връзка с трите основни приоритети за развитие на гражданския сектор според проведената анкета:
- По приоритет „развитие на гражданското участие“ се предложиха няколко мерки:
- СРГО да стане платформа за допитване до и анкетиране на гражданските организации като се подчерта нуждата СРГО да създаде собствена интернет страница.
- Провеждане на проучване на проучване на възможностите и механизмите за гражданско участие както и тяхната ефективност в общините на територията на цялата страна.
- Анализ на резултати от проучвания свързани с възможностите и ефективността на гражданското участие и даване на препоръки въз основа на него.
- По приоритет „осигуряване на устойчиво финансиране за гражданските организации“ конкретните 3 мерки бяха:
- Кампания за популяризиране на възможностите за данъчни облекчения свързани с направени дарения;
- Създаване на общински фондове с ясни правила и прозрачни процедури за финансиране на граждански организации и техни инициативи;
- Специални и преференциални условия за ползване на държавна или общинска собственост от неправителствени организации.
- Осигуряване на механизми за финансиране на основните дейности на гражданските организации (а не само за проекти и конкретни инициативи на организациите);
- Осигуряване на финансиране за граждански организации във връзка с изпълнение на Плана за възстановяване и устойчивост .
- По приоритет „борба с дезинформацията и очернящи кампании срещу НПО“ се предложиха следните мерки:
- Организиране на обучения за представители и доброволци в НПО за ефективна комуникация, PR, отговор и реакция на случаи на език на омразата както и за ефективно използване на популярни онлайн платформи и социални медии.
- Механизъм за правна подкрепа при съдебни дела целящи заглушаване критични гласове и гражданско участие (т.нар. SLAPP – Strategic Lawsuits Against Public Participation)
- Гаранции за медийно отразяване на дейността на гражданските организации чрез проучване на добри практики и осигуряване на ефирно време.
- Осигуряване на квота за гражданска организация в състава на Съюза за електронни медии (СЕМ)
Резултатите от срещата и предложените мерки ще бъдат представени на членовете на СРГО и пред представители на Министерски съвет.
След срещата на членовете на Гражданско обединение Равни БГ в София и срещата с местни организации в Смолян кампанията СРГО не е поредната абревиатура продължава с още срещи с местни граждански организации за обсъждане на приоритетите и мерките за развитие на гражданското общество ще бъдат проведени на:
- 14.11.2022 в Пловдив – със съдействието на Асоциация Голям брат, Голяма сестра.
- 16.11.2022 в Русе – със съдействието на Сдружение „Еквилибриум“.