Затвори
Начало Начало Начало Търсене EN

Граждански академии

Обучение “Граждани и институции - Как да поискаме и как да получим?”

Кандидатстването е отворено

Обучението ще се проведе на 10 и 11 октомври в София.

 

Избори на есен… отново! Ангажираните с националната политика изглежда да не искат да слязат от политическата въртележка, в която България се намира вече четвърта поредна година. Мина лято, в което парламентарната власт допусна приемане на анти-демократични и откровено хомофобски промени в основен закон – този за предучилищното и училищно образование.

Тази ситуация изглежда показателна за едно: нужно е ние, като граждани, активисти и неправителствени организации, да бъдем по-бдителни, по-търсещи и изискващи.

Подобна ангажираност обаче изисква познаване не само на уредбата за прякото участие на гражданите във властта, нормотворческия процес и достъпа до обществена информация, но и за действията и стратегиите, които можем като застъпници да предприемаме.

Подът в административните учреждения, с които се налага да работим, за да стоим от „светлата страна“ на закона, изглежда става все по-хлъзгав. Като защитници на обществените каузи знаем, че е ключово важно да сме добре подготвени преди всяка среща, заседание или контакт с администрацията. Знаем и колко сложни и объркващи могат да бъдат институционалните коридори.

Затова подготвихме специално обучение, с което да сме в подкрепа на вас, активистите на сектора - да познавате по-добре правата си, да боравите успешно с инструментите за пряко участие на гражданите във властта (на местно и национално ниво) и да сте по-уверени в избора на застъпнически стратегии.

 

Станете част от обучението “Граждани и институции - Как да поискаме и как да получим?”

 

Обучението ще се проведе на 10 и 11 октомври 2024 в София. Програмата ще обхване темите: 

  • Какво казва Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление? Форми на гражданско участие, изисквания за всяка от тях и практически предизвикателства
  • „ЗДОИ-тата“: Защо е нужно да искаме достъп до обществена информация и как да процедираме при отказ?
  • Законодателният процес: Как се изготвят, обсъждат и приемат нормативни актове на национално и местно ниво и в коя част от този процес е важно да сме активни?
  • Застъпнически стратегии при опити за „подхлъзване“ от страна на администрацията: Какво? Кога? Колко често?
  • Съветът за развитие на гражданското общество: Колко далеч може да стигне гласът на гражданите?

Обучителният курс е насочен към екипите на граждански организации, неформални групи и активисти, които работят за социална промяна, защитават, насърчават и повишават осведомеността за човешките права, демокрацията, върховенството на закона и европейските ценности.  

Обучението се организира от Български център за нестопанско право в рамките на проект BIRDS in BG.

Целта на инициативата е да подкрепя изграждането на устойчиво гражданско общество, включително помагайки за развиване на капацитета на малките и местни неправителствени организации в България, които работят за социална промяна, защитават, насърчават и повишават осведомеността за човешките права, демокрацията, върховенството на закона и европейските ценности.

Илюстрация: Lorenzo Miola for Fine Acts

 

Условия за кандидатстване 

За участие в обучението може да кандидатствате, ако: 

  1. Вие сте част от екипа на гражданска организация (сдружение, фондация, читалище). Предимство ще имат организации, които са получила финансова подкрепа в рамките на проекта BIRDS in BG.  
  2. Вие участвате в неформална група.  
  3. Вие сте активист за граждански каузи.
  4. Имате възможност да присъствате по време на 2-дневния обучителен курс.  

Внимание: Предимство при селекцията ще имат кандидатите от организации, номинирали двама или повече души от своите екипи, и участват заедно.    

 

Важна информация

  • За участие в обучението се попълва формуляр за кандидатстване. 
  • Срокът за кандидатстване е до 26 септември  2024 г., включително. 
  • Одобрените кандидати ще бъдат уведомени писмено в срок до 30 септември.  
  • Местата са ограничени - до 25 участници
  • За участие в обучението не се заплаща такса участие.  
  • Първият обучителен ден започва в 13:00 часа и приключва в 18:00 часа на 10.10.2024 г. 
  • Вторият обучителен ден започва в 09:30 и приключва в 13:00 часа на 11 октомври 2024 г. 
  • Разходите за обучението, настаняването в София (1 нощувка на 10 октомври), транспорта, кафе паузите, обядите и обучителните материали са осигурени по проект BIRDS in BG, съфинансиран от Европейския съюз. 

  


Обучението се реализира в рамките на проект “Building an Inclusive Resilient Democratic Society in Bulgaria” (BIRDS in BG), който е партньорска инициатива на Български фонд за жените (БФЖ), Български център за нестопанско право (БЦНП) и Фондация Impact Drive (IDF), съфинансиран от Европейския съюз. 

Изразените възгледи и мнения  в тази публикация са единствено на автора(ите) и партньорите, изпълняващи проекта и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито предоставящият ги орган могат да бъдат държани отговорни за тях. 

За контакти

Връзка с нас Ако имате въпроси във връзка с кандидатстването за обучителната среща, може да се свържете с нас на имейл: radina@bcnl.org или по тел.: (+359) 88 851 99 91, лице за контакт: Радина Банова-Стоева, БЦНП.

Галерия

назад