Торбаланът НПО или как да печелим доверие с всяване на страх – дискусия „Граждански стопаджия“
Държава без граждански сектор – приоритет номер едно ли е това на властта или просто гражданските организации са удобна боксова круша на политиците? Откакто демокрация съществува неправителственият сектор е мишена на някого и съществуването му се използва за всяване на смут или отместването на фокуса от реално съществуващи опасности. Защо анти НПО реториката продължава да е основно оръжие за правене на политика и докога „страхуването“ ще е метод за печелене на доверие?
В този епизод Гражданският стопаджия отваря кутията на Пандора и засяга една болезнена, деликатна и проблематична тема, която дълги години ехти във въздуха на държавата, в полезрението на институциите и зад четирите стени на семействата, без да бъде адекватно чута по правилния начин – домашното насилие.
Защо тази толкова важна, и с времето притеснително нарастваща тема, някак минава в периферното зрение на институциите, всяка от която вдига ръце и подмята топката в полето на други – често тези други са част от гражданския сектор?
Защо макар домашното насилие да фигурира в наказателния кодекс, то сякаш е просто една фиктивна мярка и празен термин? Повече от 14 години промените в закона за домашното насилие – готови, аргументирани и узрели, не успяват да влязат на дневен ред в народното събрание.
Дали точно това е причината да се спъваме като общество, да си затваряме очите и да си прехвърляме вината, когато трябва да решим този заплашително нарастващ проблем. Липсата на общ механизъм, алгоритъм, структура и правила, в посока как всяка институция да се справя индивидуално с проблема, създава един хаос, който граничи с беззаконие в темата с домашното насилие.
Всичко това създава минно поле, една дълбока язва в гражданското общество – удобна среда за манипулация, политически игри и всяване на страх, които още повече ни объркват и разделят.
Може би първите стъпки към светлината в мрачния тунел са постоянните разговори, задаването на въпроси, посочването на проблема и назоваването на нещата с истинските им имена. И може би тогава ще видим, че не гражданския сектор е торбаланът, а нещо друго ни дебне зад ъгъла.
Още по темата, ще чуете в дискусията.
Говорители:
Мария Чернева е биохимик и микробиолог по образование, и журналист по професия. Близо 30 години следи проблемите на здравеопазването и социалната сфера за БНТ. От 2013 до 2018 г. е член на обществения съвет на Фонда за лечение на деца, където активно защитава интересите на децата. Авторка на множество документални филми, които два пъти й носят наградата „Валя Крушкина“.
Силвия Великова е завършила "Българска филология" в СУ "Св. Климент Охридски", след което учи втора специалност – журналистика. Водещ и редактор на предаването “Преди всички” в "Хоризонт" – БНР, както и репортер, отразяващ случващото се в съдебната система.
Водещ на дискусията е:
Ирина Недева е старши редактор в сутрешни предавания на програма „Хоризонт” на БНР и председател на Асоциация на европейските журналисти -България.Ирина е журналист и автор на документални филми с дългогодишен професионален опит в обществените електронни медии. Има опит и в независими филмови, телевизионни и радио проекти. Професионалните й интереси включват теми като социалните и политически движения, пост-комунистическото развитие, изкуство и активизъм, човешки права, медийни свободи, религиозни и малцинствени права, политика, история, Студената война и миграцията.
Досега в поредицата дискусии на Гражданския стопаджия говорихме по темите:
1. Няма за кого, но ще гласувам…
2. Преброихме се, и какво от това?
3. Евро vs. лева – печелим или губим?
4. Дарителството – имидж стратегия или чиста емпатия
5. Символите на нацията – дискусия от поредицата "Граждански стопаджия"
6. Неуспялата политика за насърчаване на културата – гражданска дискусия
7. Петицията срещу забраната на реклама за хазарт – гражданска дискусия
8. Готови ли сме за детски хоспис в България – гражданска дискусия
9. Животът ни се случва или ние го управляваме.
10. Ние и те наше и чуждо – гражданска дискусия
Гледайте дискусията тук: