Изкуственият интелект – кой кого използва… ние него или той нас?
Сякаш вече е ясно, че изригването на чудото изкуствен интелект/AI ни свари неподготвени. Оказва се, че дори технологично грамотни хора не разбират какво точно е AI/ИИ и как ще влияе на ежедневието ни оттук нататък.
Затова Гражданският стопаджия се вълнува от темата как да направим така, че да използваме AI/ИИ целесъобразно и можем ли този път да сме по-запознати с Новото, за да не позволяваме да сме жертва на пропаганда и популизъм.
Ние вярваме, че да си заровиш главата си в пясъка и да дръпнеш кабела на интернета, не са верните ходове. Вярваме, че използването на AI/ИИ е част от прогресивното развитие на човечеството, но се притесняваме кой и как може да използва слабото познаване на технологиите, като процес за всяване на страх. Затова и Гражданският стопаджия ще разсъждава върху въпросите:
- Кой и как може да образова хората за това какво е AI/ИИ и как можем да го използваме без да се притесняваме?
- Какво означава да имаме гаранции за правата си?
- Колко точно ни е достатъчно, за да разбираме AI/ИИ?
- Откъде идват опасенията и как да си обясним предупрежденията в самия високотехнологичен сектор?
Говорители:
проф. д.н. Стоян Ставру завършва висше образование във Юридическия факултет на Софийския университет през 2002 г. Започва професионалния си път в БНТ. Доктор по право от 2009 г. Магистър по Социална и юридическа психология от 2010 г. Доктор по философия от 2015 г. Доктор на философските науки от 2021 г. и ръководител на секция "Етически изследвания" в Българската академия на науките, където от 2023 г. е професор с основно тематично поле на работа "Етика и регулации".
Надя Шабани е български правозащитен адвокат, активист и директор на Българския център за нестопанско право, посветена на гражданските организации, на които помага да се застъпват по-ефективно за постигане на своите мисии.
Водещ на дискусията е:
Ирина Недева е старши редактор в сутрешни предавания на програма „Хоризонт” на БНР и председател на Асоциация на европейските журналисти -България.Ирина е журналист и автор на документални филми с дългогодишен професионален опит в обществените електронни медии. Има опит и в независими филмови, телевизионни и радио проекти. Професионалните й интереси включват теми като социалните и политически движения, пост-комунистическото развитие, изкуство и активизъм, човешки права, медийни свободи, религиозни и малцинствени права, политика, история, Студената война и миграцията.
Гледайте ни във Facebook на живо на 28 юни от 17:00 ч.
Досега в поредицата дискусии на Гражданския стопаджия говорихме по темите:
1. Няма за кого, но ще гласувам…
2. Преброихме се, и какво от това?
3. Евро vs. лева – печелим или губим?
4. Дарителството – имидж стратегия или чиста емпатия
5. Символите на нацията – дискусия от поредицата "Граждански стопаджия"
6. Неуспялата политика за насърчаване на културата – гражданска дискусия
7. Петицията срещу забраната на реклама за хазарт – гражданска дискусия
8. Готови ли сме за детски хоспис в България – гражданска дискусия
9. Животът ни се случва или ние го управляваме.
10. Ние и те наше и чуждо – гражданска дискусия
11. Торбаланът НПО или как да печелим доверие с всяване на страх
12. Промяна и носталгия – дискусия на Граждански стопаджия