Преминавайки през живота, човешкото съзнание изгражда своята реалност, пречупвайки я през призмата на един постоянен цикъл от въпроси. Най- значимият от тях, основополагащ личността ни, изборите ни, живота ни, обществото, държавата, политиката е въпросът - Кой съм аз? След него съвсем естествено се появяват и още екзистенциални загадки - Кои сме ние? Кои са те? Кое е наше, кое е чуждо?
В тази дискусия от поредицата на Гражданския стопаджия, ще разгледаме как тези въпроси се позиционират в националната ни идентичност, историческите ни корени, политическото ни управление и всекидневното ни битие.
Какво определяме като “наше” и “ние” на ежедневно и на микро ниво? Може би хората съвсем естествено разпознават като свое средата, в която срещат постоянна близост и ежедневен контакт, а изразът “ние българите” или “ние европейците” е прекалено абстрактен за човешкото съзнание? Дали тази несигурност в принадлежността към собствения си народ е причина за по-мащабни проблеми и разделения?
Правилно ли е да приемаме политическите грешки през годините като нещо отделно от нас, и не са ли политиците огледалото, отразяващо нашето общество, нашите избори и решения?
Защо изпитваме недоверие към другите страни и тяхното влияние? Дали това е следствие от проблемите на различните поколения или е някаква скрита форма на комплекс за малоценност на народа ни?
Може би трябва да сме фокусираме не толкова в чуждото влияние, а в това да създадем нещо ново и да оставим следа, която другите държави да последват?
До каква степен историческите ни герои и разногласието за българската валута ни определят като идентичност?
Тези и още въпроси в дълбочина, ще чуете в дискусията, за да разберем до каква степен могат да се открият допирни точки в различните мнения.
Водещ на дискусията е:
Ирина Недева - старши редактор в сутрешни предавания на програма „Хоризонт” на БНР и председател на Асоциация на европейските журналисти -България.Ирина е журналист и автор на документални филми с дългогодишен професионален опит в обществените електронни медии. Има опит и в независими филмови, телевизионни и радио проекти. Професионалните й интереси включват теми като социалните и политически движения, пост-комунистическото развитие, изкуство и активизъм, човешки права, медийни свободи, религиозни и малцинствени права, политика, история, Студената война и миграцията.
Говорители:
Флора Стратиева - водеща на подкаста на БНТ „Важното с Флора“, който се излъчва в YouTube канала на Българската национална телевизия. Тя е един от най-актуалните и влиятелни влогъри в българското онлайн пространство, безспорна любимка на младата аудитория в интернет със своите забавни авторски видеа, с които цели да информира своите последователи за различни актуални теми от политическия и обществен живот в България.
Захари Янков - правен консултант в Български център за нестопанско право. Работи в организацията от октомври 2019 г. Захари е юрист с магистърска степен по специалност „Право” от Софийски университет „Св. Климент Охридски” както и магистър по права на човека и демокрация от университета в Сараево и университета в Болоня.
Можете и да слушате разговора в Spotify канала на БЦНП
Или да ни гледате във Facebook
Досега в поредицата дискусии на Гражданския стопаджия говорихме по темите:
1. Няма за кого, но ще гласувам...
2. Преброихме се, и какво от това?
3. Евро vs. лева - печелим или губим?
4. Дарителството – имидж стратегия или чиста емпатия
5. Символите на нацията - дискусия от поредицата "Граждански стопаджия"
6. Неуспялата политика за насърчаване на културата - гражданска дискусия
7. Петицията срещу забраната на реклама за хазарт - гражданска дискусия
8. Готови ли сме за детски хоспис в България - гражданска дискусия
9. Животът ни се случва или ние го управляваме - гражданска дискусия
Гледайте дискусията тук: