Днес над 55% от хората на планетата живеят в градове, превръщайки градската среда в основен хабитат на човешкия род. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване, бавното възстановяване и неуверените стъпки за приемане на устойчиви решения, природата в градовете все повече остава на заден план, окована в бетон, железа, пластмаса, вредни емисии.
С този конкурс те предизвикваме да защитиш правото ни да живеем в баланс с природата и нейните обитатели.
Ако твоята страст са рисуването, фотографията или литературата и имаш вътрешния пламък да вдъхновяваш чрез своето творчество,
Крайният срок е удължен до 31 май 2024 г.
Чрез езика на твоето изкуство разкажи съБуждащи истории за активизъм, който се грижи за реките, почвата и въздуха, защитава горите, пази биоразнообразието в градската среда.
При разработване на творческата си идея имаш свободата:
Авторското произведение може да отразява реални събития или случки от градски райони, срещи с граждански организации, доброволци, активисти за зелената кауза или да бъдат изцяло плод на твоето въображение.
Защо е важно: Животът в екологично балансирана околна среда е основно човешко право, признато и от българската конституция. Съгласно чл. 55 от Конституцията на Република България „гражданите имат право на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи. Те са длъжни да опазват околната среда.“
Сигурни сме, че и ти си сред тези пламенни активисти, за които човешките права са идеал, а не даденост, природата е ценност, а не пейзаж, и имаш готовността да говориш по важните теми на творческия език, който е твоята супер сила.
1) Кандидати за участие в конкурса могат да бъдат: български и чуждестранни автори, на възраст - над 14 години.
2) Не се изисква кандидатите да имат професионален творчески опит. Приемат се работи на утвърдени автори, като се окуражава участието на творци, които са в началото на творческата си кариера.
3) Всеки автор може да подаде до 5 творби за участие във всяка от 3-те категории: „Илюстрация“ | „Фотография“ | „Литература“.
4) Кандидатстващите фотографии, художествени изображения и текстове трябва да бъдат авторски произведения, които изследват и отразяват зададената тема: „Активизъм в Действие: Силата да спасим градската природа“
5) Изискване е творбите да не са били отличавани или публикувани в рамките на друг конкурс.
6) В конкурса не се допускат произведения, създадени изцяло посредством AI инструменти за генериране на изображения или съдържание.
7) В категория „Фотография“ се приемат:
8) В категория „Илюстрация“ се приемат:
9) В категория „Литература“ приемаме:
10) Към кандидатурата задължително се посочват:
11) Срокът за кандидатстване е до: 31 май 2024 г., включително
10) Авторите, чиито творби са отличени в конкурса и класирани за включване в публична изложба, следва да разрешат и изрично да предоставят на Български център за нестопанско право - организатор на конкурса „Граждански Будилник“ 2024 - безвъзмездното право на ползване върху авторските творби за популяризиране на резултатите от конкурса и разпространение на творбите с некомерсиална цел посредством изложбата и банката с изображения за свободно ползване от трети лица.
Важно: Български център за нестопанско право ще направи предварителен подбор на получените кандидатури за тяхното съответствие с темата и правилата на конкурса. Произведения, които не отговарят на условията на конкурса, уронват доброто име на организатора, подстрекават към насилие или език на омразата, няма да бъдат допуснати до оценка от журито, както и за публично гласуване.
Важно: Български център за нестопанско право не използва, не разпространява и не популяризира по никакъв начин некласирани от журито авторски произведения, получени на етап кандидатстване, чиито автори във формуляра за кандидатстване са отбелязали изричното си несъгласие творбите им да бъдат публикувани на Facebook страницата на конкурса за гласуване от публиката.
Стъпка 1: Попълваш този онлайн >> ФОРМУЛЯР ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ <<
Стъпка 2: Изпращаш АВТОРСКИТЕ СИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ във формат: jpg, png, pdf или word – като прикачени файлове на имейл: budilnik@bcnl.org
Ако файловете са по-големи от 10 MB, насърчаваме те да ги изпратиш чрез платформа за безплатно споделяне (например, wetransfer.com, dox.bg, tranz.it, dropbox.com).
Важно: В случай че не са създадени в дигитална среда, творбите в категория „Илюстрация“ следва предварително да бъдат дигитализирани като снимки или сканирани.
Творбите в трите конкурсни категории ще се оценят от експертно жури от професионалисти и културни деятели в сферите на изобразителното изкуство, фотографията и литературата. Процесът на журиране ще се извърши в колаборация с професионален еколог и зелен експерт от опит.
Важно: При оценяване на кандидатурите журито ще преценява, доколко:
Най-добрите заслужават отличие и допълнителен стимул за развитие! Ето защо най-въздействащите и свързани с темата творби ще получат и финансова награда от фонда на конкурса.
С дарителската ни кампания** до 1 юли 2024 г. целим да наберем 15 000 лв. за наградния фонд на конкурса, за организацията на награждаването по време на фестивала за права и изкуство и за устойчивостта на правозащитната дейност на БЦНП.
Сумата на наградния фонд ще бъде разпределена под формата на парични награди между 9-те автори с най-добрите и вдъхновяващи творби, отличени от журито на „Първо място“, на „Второ място“ и на „Трето място“.
По-широка селекция произведения ще бъдат представени в изложба на открито пред Лятна сцена „KINO & BAR CABANA“ в парковото пространство НДК в София, от 22 август до 5 септември 2024 г., както и популяризирани в онлайн изложба. Отличените произведения ще бъдат публикувани в онлайн банка за свободно ползване на изображения на сайта на БЦНП.
Важно: Български център за нестопанско право ще сключи индивидуален договор за награда с всеки автор, спечелил парична награда. Период за сключване на договорите: септември 2024 г.
**Удари едно рамо и сподели кампанията ни, за да стигнем до повече хора:
За наградния фонд през 2023 г. и как подкрепихме авторите в шестото издание на конкурса - виж ТУК.
Докато експертното жури оценява творбите, публиката също ще може да излъчи своите фаворити. В новия, актуализиран период, от 25 юни до 25 юли 2024 г., 23:59 часа, ще тече онлайн гласуване във Facebook страницата на конкурса. Творбите, получили най-голям брой споделяния (shares) в своята категория („Фотография“, „Илюстрация“, „Литература“), ще бъдат наградени с отличието „Изборът на публиката“, а техните автори ще получат символични предметни награди.
>> Правила за гласуване за наградата „ИЗБОРЪТ НА ПУБЛИКАТА“ 2024 <<
Мисията ни като Български център за нестопанско право (БЦНП) е да помагаме на хората да се сдружават свободно и да са граждански активни. Като част от тази мисия организираме нетрадиционния конкурс за социално ангажирано изкуство „Граждански Будилник“ и свързваме света на изкуството със света на правата. Правим това вече 7 години, защото искрено вярваме, че чрез силата на изкуството можем да защитаваме правата си. Досега над 560 автори с повече от 1500 творби използваха мегафона на изкуството, за да преборят социални несправедливости и да отпразнуват триумфа на гражданските права.
„Защото колкото повече осъзнаваме значимостта на гражданските свободи и демократичните ценности, толкова по-съпричастни ще бъдем при тяхното ограничаване и толкова по-ангажирани - за тяхното опазване.“
Ако имаш въпроси, свързани с кандидатстването, може да ни пишеш на имейл: budilnik@bcnl.org, лице за контакт: Айлин Юмерова, програмен директор на БЦНП.
Надяваме се, че сме успели да те вдъхновим и вече имаш идея как ще разкажеш история за граждански активизъм, който се грижи за градската природа. Очакваме те в това приключение!
Конкурсът се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“